Älmhult vs Olofström — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
71
Trygghet
32
56
Ekonomi
41
37
Boende
52
27
Utbildning
64
75
Hälsa & vård
34
48
Livsmiljö
60
Nyckeltal
17 579 stInvånare12 844 st
33,86%Skatt inkl. region33,75%
42,4 årMedelålder46,7 år
14 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)3 600 kr/m²
823 per 100 000 invVåldsbrott1 122 per 100 000 inv
5,9%Ungdomsarbetslöshet9,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
250 000 kr
2 100 000 kr
1 200 000 kr
1 350 000 kr
750 000 kr
Utbildning
216,9Meritvärde åk 9216,7
77,3%Behöriga till yrkesprogram82,3%
73,9%Behöriga till NV/teknik72,0%
74,7%Behöriga lärare86,3%
Hälsa & vård
83,0Nöjdhet med vården78,5
80%Tillgång till sjukvård78%
63%Upplever rimlig väntetid55%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,7%
-0,4%Befolkningstillväxt-1,2%
7,1VAB-dagar per förälder7,2
32,5Barn i idrott30,0
88,8%Inskrivna i förskola87,9%
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år13,3
5,0Barn per anställd5,2
47,2%Behöriga förskollärare57,2%
Jobb & arbetsmarknad
82,4%Sysselsättningsgrad77,3%
410 600 krMedianinkomst384 500 kr
81,4Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
21%Invånare som pendlar31%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet51
19,0%Känner sig otrygga kvällstid24,0%
7,4%Brottsoro påverkar livskvalitet6,2%
10,0%Anmälda brott per invånare11,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
82%Skötsel av naturområden92%
Kultur & fritid
57%Kultur- och nöjesliv55%
1 199 krKultursatsning1 796 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande86%
7,4%Elever i kulturskola17,6%
Klimat
1676 hSoltimmar/år1669 h
670 mmRegn/år553 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
39 853 krSkola & förskola27 544 kr
14 193 krÄldreomsorg19 250 kr
7 631 krFunktionsnedsättning & LSS11 201 kr
5 744 krInfrastruktur & miljö5 031 kr
3 484 krIndivid & familjeomsorg4 677 kr
3 171 krKultur & fritid4 458 kr
1 237 krPolitisk verksamhet1 123 kr
326 krÖvrig verksamhet420 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
145 MkrTotal investering207 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier2 Mkr
118 MkrEntrepr. & konsulter205 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,1%30,3%
M21,2%15,8%
SD20,7%29,5%
C7,5%4,6%
V5,8%6,2%
KD7,4%5,9%
L3,7%3,6%
MP4,3%2,2%
S28,1%
SD20,7%84,6%Deltagart80,4%
Kommunval 2026
S28,3%28,8%
M25,0%28,6%
SD12,4%17,9%
C18,8%12,9%
V5,8%6,3%
KD5,1%3,5%
L0,7%0,5%
MP3,7%1,3%
S28,3%
SD12,4%81,4%Deltagart77,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,8-2,7
M+1,8+2,4
SD-3,8-5,2
C+0,9+0,1
V+1,9+1,5
KD+0,5+1,0
L+1,1+1,6
MP+1,3+0,2
S-3,8-2,7
SD-3,8-5,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

