Avesta vs Norberg — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
18
Trygghet
22
32
Ekonomi
46
32
Boende
64
13
Utbildning
41
11
Hälsa & vård
29
33
Livsmiljö
44
Nyckeltal
22 366 stInvånare5 351 st
33,95%Skatt inkl. region33,54%
45,6 årMedelålder47,1 år
7 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)3 400 kr/m²
1 157 per 100 000 invVåldsbrott1 277 per 100 000 inv
5,3%Ungdomsarbetslöshet6,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
450 000 kr
200 000 kr
1 800 000 kr
1 400 000 kr
1 350 000 kr
1 050 000 kr
Utbildning
209,1Meritvärde åk 9219,7
76,0%Behöriga till yrkesprogram84,4%
70,6%Behöriga till NV/teknik82,8%
70,7%Behöriga lärare74,4%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården78,7
80%Tillgång till sjukvård89%
70%Upplever rimlig väntetid71%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-1,0%
-0,2%Befolkningstillväxt-1,9%
8,0VAB-dagar per förälder7,3
24,2Barn i idrott22,5
88,4%Inskrivna i förskola87,0%
11,5Barngruppsstorlek 1–3 år13,2
4,5Barn per anställd4,1
34,5%Behöriga förskollärare32,2%
Jobb & arbetsmarknad
80,5%Sysselsättningsgrad79,4%
389 100 krMedianinkomst379 800 kr
77,6Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
23%Invånare som pendlar54%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet37
27,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
5,6%Brottsoro påverkar livskvalitet5,5%
10,9%Anmälda brott per invånare12,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur2,6 km
77%Skötsel av naturområden75%
Kultur & fritid
50%Kultur- och nöjesliv45%
1 559 krKultursatsning1 622 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande84%
9,7%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1742 hSoltimmar/år1627 h
678 mmRegn/år742 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 424 krSkola & förskola30 621 kr
17 395 krÄldreomsorg22 569 kr
7 660 krFunktionsnedsättning & LSS8 523 kr
7 405 krInfrastruktur & miljö5 704 kr
6 401 krIndivid & familjeomsorg6 797 kr
3 657 krKultur & fritid3 461 kr
987 krPolitisk verksamhet1 891 kr
621 krÖvrig verksamhet416 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
93 MkrTotal investering79 Mkr
7 MkrByggnader & mark73 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
64 MkrEntrepr. & konsulter0 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 45% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,1%32,9%
M18,7%17,5%
SD24,4%22,7%
C4,9%3,7%
V6,2%6,6%
KD5,9%5,9%
L3,6%5,0%
MP2,6%3,8%
S32,1%
SD24,4%84,0%Deltagart83,7%
Kommunval 2026
S37,9%35,9%
M27,8%15,0%
SD13,3%8,0%
C5,8%0,7%
V5,6%8,0%
KD4,4%1,2%
L1,5%8,2%
MP2,0%3,3%
S37,9%
SD13,3%82,2%Deltagart81,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-4,0
M+3,4+3,3
SD-3,5-3,1
C+0,1+0,7
V+1,7-1,1
KD+0,5+1,3
L+1,0+1,9
MP+0,4+0,9
S-3,6-4,0
SD-3,5-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

