Avesta vs Sandviken — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
18
Trygghet
63
32
Ekonomi
64
32
Boende
35
13
Utbildning
11
11
Hälsa & vård
56
33
Livsmiljö
36
Nyckeltal
22 366 stInvånare38 033 st
33,95%Skatt inkl. region33,12%
45,6 årMedelålder45,1 år
7 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 700 kr/m²
1 157 per 100 000 invVåldsbrott649 per 100 000 inv
5,3%Ungdomsarbetslöshet8,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
450 000 kr
700 000 kr
1 800 000 kr
2 000 000 kr
1 350 000 kr
1 500 000 kr
Utbildning
209,1Meritvärde åk 9208,4
76,0%Behöriga till yrkesprogram71,8%
70,6%Behöriga till NV/teknik68,0%
70,7%Behöriga lärare80,2%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården79,9
80%Tillgång till sjukvård83%
70%Upplever rimlig väntetid60%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-0,8%
-0,2%Befolkningstillväxt-0,9%
8,0VAB-dagar per förälder7,4
24,2Barn i idrott31,0
88,4%Inskrivna i förskola88,7%
11,5Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
4,5Barn per anställd5,7
34,5%Behöriga förskollärare66,2%
Jobb & arbetsmarknad
80,5%Sysselsättningsgrad79,7%
389 100 krMedianinkomst391 900 kr
77,6Nöjdhet med företagsklimat80,7
23%Invånare som pendlar30%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet47
27,0%Känner sig otrygga kvällstid29,0%
5,6%Brottsoro påverkar livskvalitet5,6%
10,9%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur4,1 km
77%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
50%Kultur- och nöjesliv83%
1 559 krKultursatsning2 003 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande88%
9,7%Elever i kulturskola15,6%
Klimat
1742 hSoltimmar/år2032 h
678 mmRegn/år675 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 424 krSkola & förskola32 013 kr
17 395 krÄldreomsorg15 067 kr
7 660 krFunktionsnedsättning & LSS7 067 kr
7 405 krInfrastruktur & miljö4 062 kr
6 401 krIndivid & familjeomsorg6 718 kr
3 657 krKultur & fritid5 852 kr
987 krPolitisk verksamhet941 kr
621 krÖvrig verksamhet1 481 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
93 MkrTotal investering237 Mkr
7 MkrByggnader & mark0 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier65 Mkr
64 MkrEntrepr. & konsulter172 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 47% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,1%33,2%
M18,7%17,4%
SD24,4%23,8%
C4,9%4,4%
V6,2%6,9%
KD5,9%5,4%
L3,6%3,9%
MP2,6%3,3%
S32,1%
SD24,4%84,0%Deltagart84,2%
Kommunval 2026
S37,9%29,7%
M27,8%23,8%
SD13,3%22,1%
C5,8%5,2%
V5,6%8,0%
KD4,4%5,1%
L1,5%2,6%
MP2,0%3,4%
S37,9%
SD13,3%82,2%Deltagart81,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-3,8
M+3,4+1,8
SD-3,5-2,2
C+0,1-0,4
V+1,7+1,1
KD+0,5+1,3
L+1,0+0,9
MP+0,4+0,8
S-3,6-3,8
SD-3,5-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

