Bollebygd vs Mark — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
85
Trygghet
68
67
Ekonomi
65
80
Boende
21
54
Utbildning
42
64
Hälsa & vård
60
42
Livsmiljö
28
Nyckeltal
9 784 stInvånare35 134 st
33,07%Skatt inkl. region32,99%
43,0 årMedelålder44,0 år
25 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
460 per 100 000 invVåldsbrott689 per 100 000 inv
4,6%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 650 000 kr
1 100 000 kr
3 350 000 kr
2 600 000 kr
2 050 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
214,4Meritvärde åk 9215,0
80,9%Behöriga till yrkesprogram77,8%
74,5%Behöriga till NV/teknik72,2%
88,1%Behöriga lärare82,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
85%Tillgång till sjukvård82%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,2%Befolkningstillväxt-0,1%
8,3VAB-dagar per förälder7,6
24,3Barn i idrott30,3
82,7%Inskrivna i förskola85,6%
12,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
5,4Barn per anställd4,7
50,1%Behöriga förskollärare54,1%
Jobb & arbetsmarknad
87,9%Sysselsättningsgrad84,2%
430 100 krMedianinkomst388 500 kr
61,5Nöjdhet med företagsklimat67,8
71%Invånare som pendlar44%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet60
14,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet8,1%
7,1%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
38%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
2,2 kmAvstånd till skyddad natur2,0 km
72%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
23%Kultur- och nöjesliv40%
855 krKultursatsning1 215 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjande81%
8,4%Elever i kulturskola9,6%
Klimat
1691 hSoltimmar/år1672 h
919 mmRegn/år974 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 187 krSkola & förskola33 308 kr
12 312 krÄldreomsorg16 547 kr
7 808 krFunktionsnedsättning & LSS9 785 kr
6 589 krInfrastruktur & miljö4 951 kr
3 795 krIndivid & familjeomsorg5 204 kr
1 805 krKultur & fritid3 501 kr
1 063 krPolitisk verksamhet1 001 kr
115 krÖvrig verksamhet437 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
67 MkrTotal investering311 Mkr
0 MkrByggnader & mark10 Mkr
11 MkrMaskiner & inventarier33 Mkr
56 MkrEntrepr. & konsulter252 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,8%27,4%
M21,3%17,8%
SD25,1%22,0%
C6,2%7,7%
V4,0%5,7%
KD7,7%8,6%
L5,2%4,6%
MP4,9%4,2%
S23,8%
SD25,1%88,6%Deltagart85,6%
Kommunval 2026
S24,4%25,0%
M25,1%19,0%
SD21,9%17,1%
C5,5%12,1%
V3,5%6,4%
KD5,9%13,5%
L2,3%2,7%
MP5,1%3,2%
S24,4%
SD21,9%86,2%Deltagart82,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-3,1
M+1,2+1,3
SD-2,6-2,9
C-0,3+0,1
V-0,2+0,4
KD+1,1+1,7
L+1,1+1,4
MP+1,0+0,8
S-1,9-3,1
SD-2,6-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

