Borlänge vs Smedjebacken — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
14
Trygghet
58
11
Ekonomi
40
22
Boende
59
10
Utbildning
75
26
Hälsa & vård
35
87
Livsmiljö
46
Nyckeltal
51 354 stInvånare10 758 st
34,40%Skatt inkl. region34,44%
42,5 årMedelålder47,8 år
15 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 200 kr/m²
1 317 per 100 000 invVåldsbrott751 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet4,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 000 000 kr
400 000 kr
2 600 000 kr
1 650 000 kr
1 600 000 kr
1 200 000 kr
Utbildning
208,1Meritvärde åk 9219,5
74,7%Behöriga till yrkesprogram94,1%
68,1%Behöriga till NV/teknik90,7%
73,8%Behöriga lärare86,0%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
85%Tillgång till sjukvård79%
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,3%Inrikes flyttnetto-0,0%
-0,1%Befolkningstillväxt-0,6%
8,0VAB-dagar per förälder7,7
37,0Barn i idrott19,0
89,3%Inskrivna i förskola81,5%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år11,4
5,0Barn per anställd5,2
30,9%Behöriga förskollärare40,7%
Jobb & arbetsmarknad
79,8%Sysselsättningsgrad83,8%
378 100 krMedianinkomst409 400 kr
76,6Nöjdhet med företagsklimat80,5
26%Invånare som pendlar51%
Trygghet
49Kommunindex för trygghet50
33,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
11,4%Anmälda brott per invånare7,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
63%Nöjdhet idrott & friluftsliv78%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
72%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
52%Kultur- och nöjesliv45%
1 226 krKultursatsning1 633 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande84%
8,8%Elever i kulturskola14,9%
Klimat
1812 hSoltimmar/år1695 h
833 mmRegn/år836 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 501 krSkola & förskola31 282 kr
15 006 krÄldreomsorg18 114 kr
10 533 krFunktionsnedsättning & LSS7 412 kr
8 525 krIndivid & familjeomsorg3 674 kr
5 015 krInfrastruktur & miljö6 076 kr
3 450 krKultur & fritid3 721 kr
1 106 krÖvrig verksamhet754 kr
819 krPolitisk verksamhet1 227 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
733 MkrTotal investering30 Mkr
118 MkrByggnader & mark0 Mkr
23 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
553 MkrEntrepr. & konsulter25 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,0%34,2%
M18,0%17,4%
SD20,8%26,2%
C5,2%4,0%
V7,7%4,5%
KD5,1%5,5%
L3,9%3,3%
MP4,6%2,9%
S33,0%
SD20,8%83,7%Deltagart85,1%
Kommunval 2026
S34,5%56,1%
M19,6%18,4%
SD17,2%13,4%
C7,0%3,7%
V7,5%3,3%
KD4,9%1,6%
L3,6%0,8%
MP4,2%2,5%
S34,5%
SD17,2%82,7%Deltagart83,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,0-2,1
M+1,2+3,3
SD-3,7-4,3
C-0,1-0,1
V+1,6-0,8
KD+0,4+1,3
L+0,4+1,4
MP+0,9+0,5
S-1,0-2,1
SD-3,7-4,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

