Fagersta vs Surahammar — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
21
Trygghet
32
55
Ekonomi
56
60
Boende
63
18
Utbildning
65
29
Hälsa & vård
48
40
Livsmiljö
47
Nyckeltal
12 915 stInvånare9 733 st
32,99%Skatt inkl. region33,19%
44,5 årMedelålder44,9 år
2 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 200 kr/m²
1 524 per 100 000 invVåldsbrott1 022 per 100 000 inv
8,5%Ungdomsarbetslöshet6,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
200 000 kr
400 000 kr
1 500 000 kr
1 800 000 kr
1 150 000 kr
950 000 kr
Utbildning
202,7Meritvärde åk 9218,1
77,4%Behöriga till yrkesprogram90,5%
71,6%Behöriga till NV/teknik79,4%
75,5%Behöriga lärare82,7%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
84%Tillgång till sjukvårdSaknar data
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,8%Inrikes flyttnetto-0,7%
-1,2%Befolkningstillväxt-1,1%
7,5VAB-dagar per förälder8,2
26,6Barn i idrott31,6
87,4%Inskrivna i förskola82,5%
11,5Barngruppsstorlek 1–3 år11,0
4,5Barn per anställd5,4
35,3%Behöriga förskollärare50,0%
Jobb & arbetsmarknad
76,8%Sysselsättningsgrad83,5%
380 300 krMedianinkomst392 900 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat82,7
27%Invånare som pendlar61%
Trygghet
29Kommunindex för trygghet42
32,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
7,5%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
13,0%Anmälda brott per invånare9,0%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigtSaknar data
57%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
3,0 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
62%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
22%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 292 krKultursatsning944 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
10,9%Elever i kulturskola1,5%
Klimat
1608 hSoltimmar/år1727 h
743 mmRegn/år707 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 856 krSkola & förskola30 527 kr
16 239 krÄldreomsorg17 458 kr
9 578 krFunktionsnedsättning & LSS4 826 kr
5 935 krIndivid & familjeomsorg4 935 kr
4 350 krInfrastruktur & miljö5 902 kr
3 313 krKultur & fritid2 596 kr
1 745 krÖvrig verksamhet836 kr
1 407 krPolitisk verksamhet934 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
130 MkrTotal investering50 Mkr
24 MkrByggnader & mark12 Mkr
5 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
94 MkrEntrepr. & konsulter28 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 36% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S33,6%30,4%
M16,7%16,8%
SD23,2%31,0%
C3,0%2,9%
V9,6%5,2%
KD4,9%5,5%
L4,2%3,8%
MP2,8%2,7%
S33,6%
SD23,2%80,5%Deltagart83,1%
Kommunval 2026
S37,6%26,6%
M16,3%26,5%
SD20,0%20,3%
C2,6%3,0%
V17,6%5,5%
KD2,2%2,5%
L2,8%1,3%
S37,6%
SD20,0%77,2%Deltagart80,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-4,3
M+1,9+2,9
SD-4,7-2,7
C-0,3+0,2
V+1,9+0,2
KD+0,0+1,1
L+1,7+1,3
MP+0,4+0,8
S-1,9-4,3
SD-4,7-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

