Falköping vs Vara — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
35
Trygghet
47
48
Ekonomi
48
65
Boende
60
12
Utbildning
44
47
Hälsa & vård
10
54
Livsmiljö
40
Nyckeltal
32 794 stInvånare16 011 st
33,43%Skatt inkl. region33,25%
43,3 årMedelålder44,9 år
7 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 600 kr/m²
1 104 per 100 000 invVåldsbrott822 per 100 000 inv
5,5%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
500 000 kr
1 800 000 kr
1 450 000 kr
900 000 kr
600 000 kr
Utbildning
204,1Meritvärde åk 9215,2
73,6%Behöriga till yrkesprogram85,9%
70,4%Behöriga till NV/teknik79,3%
83,2%Behöriga lärare84,9%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
79%Tillgång till sjukvård76%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,4%
-0,0%Befolkningstillväxt-0,5%
7,5VAB-dagar per förälder7,5
27,0Barn i idrott28,3
87,9%Inskrivna i förskola87,1%
12,3Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
4,9Barn per anställd5,3
42,5%Behöriga förskollärare43,8%
Jobb & arbetsmarknad
82,1%Sysselsättningsgrad82,5%
383 300 krMedianinkomst375 600 kr
71,1Nöjdhet med företagsklimat71,7
34%Invånare som pendlar35%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet58
27,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
5,3%Brottsoro påverkar livskvalitet6,4%
10,4%Anmälda brott per invånare9,9%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt96%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv74%
1,6 kmAvstånd till skyddad natur5,9 km
87%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
58%Kultur- och nöjesliv90%
1 416 krKultursatsning2 250 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande86%
8,0%Elever i kulturskola8,9%
Klimat
1813 hSoltimmar/år2010 h
625 mmRegn/år619 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 503 krSkola & förskola32 389 kr
16 443 krÄldreomsorg16 794 kr
10 174 krFunktionsnedsättning & LSS8 311 kr
6 629 krIndivid & familjeomsorg6 289 kr
5 715 krInfrastruktur & miljö6 804 kr
3 262 krKultur & fritid4 091 kr
788 krÖvrig verksamhet1 006 kr
732 krPolitisk verksamhet1 073 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
276 MkrTotal investering128 Mkr
14 MkrByggnader & mark7 Mkr
36 MkrMaskiner & inventarier28 Mkr
200 MkrEntrepr. & konsulter79 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 105% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,9%21,5%
M18,1%24,6%
SD21,3%26,8%
C6,6%6,9%
V6,8%4,7%
KD8,7%7,3%
L4,3%4,1%
MP4,4%2,5%
S27,9%
SD21,3%86,1%Deltagart85,0%
Kommunval 2026
S29,3%20,2%
M23,5%35,6%
SD18,5%16,9%
C8,8%6,7%
V6,3%5,0%
KD7,3%2,9%
L1,8%1,0%
MP4,0%1,2%
S29,3%
SD18,5%84,8%Deltagart81,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-3,5
M+0,7+2,6
SD-3,8-3,1
C-0,5-0,6
V+1,9+0,9
KD+1,1+0,8
L+1,2+1,5
MP+1,0+0,6
S-1,9-3,5
SD-3,8-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

