Gislaved vs Hylte — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
70
Trygghet
29
40
Ekonomi
28
28
Boende
24
24
Utbildning
18
56
Hälsa & vård
48
72
Livsmiljö
24
Nyckeltal
28 641 stInvånare10 094 st
33,75%Skatt inkl. region33,85%
43,6 årMedelålder44,0 år
6 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)2 500 kr/m²
875 per 100 000 invVåldsbrott1 153 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet6,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
450 000 kr
150 000 kr
1 450 000 kr
1 250 000 kr
1 400 000 kr
1 150 000 kr
Utbildning
216,8Meritvärde åk 9201,2
77,5%Behöriga till yrkesprogram80,0%
64,5%Behöriga till NV/teknik71,3%
81,2%Behöriga lärare75,7%
Hälsa & vård
80,5Nöjdhet med vården84,5
80%Tillgång till sjukvårdSaknar data
76%Upplever rimlig väntetid69%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,5%Inrikes flyttnetto-1,0%
-1,0%Befolkningstillväxt-1,0%
7,5VAB-dagar per förälder6,5
27,8Barn i idrott23,8
88,9%Inskrivna i förskola88,3%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år17,2
4,8Barn per anställd5,8
44,4%Behöriga förskollärare49,3%
Jobb & arbetsmarknad
83,4%Sysselsättningsgrad79,9%
387 400 krMedianinkomst372 800 kr
71,4Nöjdhet med företagsklimat81,6
23%Invånare som pendlar33%
Trygghet
56Kommunindex för trygghet66
29,0%Känner sig otrygga kvällstid22,0%
10,3%Brottsoro påverkar livskvalitet3,2%
10,1%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
62%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,1 kmAvstånd till skyddad natur2,8 km
73%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
47%Kultur- och nöjeslivSaknar data
2 131 krKultursatsning1 657 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
9,7%Elever i kulturskola12,4%
Klimat
1737 hSoltimmar/år1777 h
804 mmRegn/år873 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 186 krSkola & förskola36 989 kr
15 862 krÄldreomsorg18 075 kr
9 006 krFunktionsnedsättning & LSS7 377 kr
6 132 krInfrastruktur & miljö5 167 kr
4 757 krIndivid & familjeomsorg6 609 kr
4 476 krKultur & fritid4 392 kr
1 005 krPolitisk verksamhet1 308 kr
358 krÖvrig verksamhet791 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
184 MkrTotal investering70 Mkr
13 MkrByggnader & mark0 Mkr
52 MkrMaskiner & inventarier3 Mkr
87 MkrEntrepr. & konsulter67 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 39% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 25% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,7%26,3%
M20,4%15,8%
SD23,2%25,7%
C6,7%8,3%
V7,2%7,8%
KD8,9%8,4%
L4,3%3,3%
MP2,3%3,0%
S25,7%
SD23,2%82,3%Deltagart82,1%
Kommunval 2026
S17,8%26,3%
M20,1%17,4%
SD11,5%17,2%
C7,1%19,6%
V6,2%7,9%
KD4,5%4,1%
L2,0%1,6%
MP1,2%2,6%
S17,8%
SD11,5%79,3%Deltagart78,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,3-4,0
M+1,0+1,2
SD-4,3-4,8
C-0,3+0,6
V+3,7+4,1
KD+1,1+1,2
L+1,3+0,6
MP+0,4+0,5
S-3,3-4,0
SD-4,3-4,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

