Hallstahammar vs Surahammar — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
32
Trygghet
32
64
Ekonomi
56
28
Boende
63
21
Utbildning
65
31
Hälsa & vård
48
68
Livsmiljö
47
Nyckeltal
16 600 stInvånare9 733 st
32,69%Skatt inkl. region33,19%
43,6 årMedelålder44,9 år
9 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 200 kr/m²
908 per 100 000 invVåldsbrott1 022 per 100 000 inv
7,6%Ungdomsarbetslöshet6,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
600 000 kr
400 000 kr
2 350 000 kr
1 800 000 kr
950 000 kr
950 000 kr
Utbildning
204,3Meritvärde åk 9218,1
74,3%Behöriga till yrkesprogram90,5%
62,8%Behöriga till NV/teknik79,4%
88,5%Behöriga lärare82,7%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
88%Tillgång till sjukvårdSaknar data
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-0,7%
-0,3%Befolkningstillväxt-1,1%
8,7VAB-dagar per förälder8,2
26,1Barn i idrott31,6
88,0%Inskrivna i förskola82,5%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år11,0
4,8Barn per anställd5,4
43,8%Behöriga förskollärare50,0%
Jobb & arbetsmarknad
81,7%Sysselsättningsgrad83,5%
388 300 krMedianinkomst392 900 kr
88,5Nöjdhet med företagsklimat82,7
57%Invånare som pendlar61%
Trygghet
43Kommunindex för trygghet42
32,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
11,2%Anmälda brott per invånare9,0%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
75%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,0 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
84%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
54%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 175 krKultursatsning944 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
11,1%Elever i kulturskola1,5%
Klimat
1880 hSoltimmar/år1727 h
662 mmRegn/år707 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 685 krSkola & förskola30 527 kr
17 591 krÄldreomsorg17 458 kr
10 495 krFunktionsnedsättning & LSS4 826 kr
5 953 krInfrastruktur & miljö5 902 kr
4 975 krIndivid & familjeomsorg4 935 kr
3 598 krKultur & fritid2 596 kr
967 krPolitisk verksamhet934 kr
685 krÖvrig verksamhet836 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
212 MkrTotal investering50 Mkr
4 MkrByggnader & mark12 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
186 MkrEntrepr. & konsulter28 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,4%30,4%
M16,7%16,8%
SD25,4%31,0%
C4,1%2,9%
V7,5%5,2%
KD4,9%5,5%
L4,1%3,8%
MP3,0%2,7%
S32,4%
SD25,4%83,1%Deltagart83,1%
Kommunval 2026
S33,1%26,6%
M21,8%26,5%
SD19,7%20,3%
C4,1%3,0%
V10,2%5,5%
KD3,9%2,5%
L3,6%1,3%
MP3,0%—
S33,1%
SD19,7%80,4%Deltagart80,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-4,3
M+1,9+2,9
SD-2,7-2,7
C-0,3+0,2
V+1,6+0,2
KD+0,0+1,1
L+1,2+1,3
MP+0,4+0,8
S-2,5-4,3
SD-2,7-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

