Hallstahammar vs Västerås — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
32
Trygghet
34
64
Ekonomi
84
28
Boende
50
21
Utbildning
48
31
Hälsa & vård
80
68
Livsmiljö
34
Nyckeltal
16 600 stInvånare161 240 st
32,69%Skatt inkl. region31,24%
43,6 årMedelålder41,7 år
9 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)22 500 kr/m²
908 per 100 000 invVåldsbrott1 030 per 100 000 inv
7,6%Ungdomsarbetslöshet7,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
600 000 kr
1 450 000 kr
2 350 000 kr
3 650 000 kr
950 000 kr
2 300 000 kr
Utbildning
204,3Meritvärde åk 9226,7
74,3%Behöriga till yrkesprogram81,5%
62,8%Behöriga till NV/teknik75,8%
88,5%Behöriga lärare79,9%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
88%Tillgång till sjukvårdSaknar data
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto+0,3%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,4%
8,7VAB-dagar per förälder7,9
26,1Barn i idrott33,7
88,0%Inskrivna i förskola87,4%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år11,1
4,8Barn per anställd5,1
43,8%Behöriga förskollärare40,5%
Jobb & arbetsmarknad
81,7%Sysselsättningsgrad80,4%
388 300 krMedianinkomst399 500 kr
88,5Nöjdhet med företagsklimat77,6
57%Invånare som pendlar19%
Trygghet
43Kommunindex för trygghet45
32,0%Känner sig otrygga kvällstid33,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet9,3%
11,2%Anmälda brott per invånare14,2%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
75%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,0 kmAvstånd till skyddad natur3,1 km
84%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
54%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 175 krKultursatsning1 578 kr
82%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
11,1%Elever i kulturskola9,1%
Klimat
1880 hSoltimmar/år2037 h
662 mmRegn/år633 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 685 krSkola & förskola31 287 kr
17 591 krÄldreomsorg11 943 kr
10 495 krFunktionsnedsättning & LSS7 842 kr
5 953 krInfrastruktur & miljö5 132 kr
4 975 krIndivid & familjeomsorg6 347 kr
3 598 krKultur & fritid3 607 kr
967 krPolitisk verksamhet607 kr
685 krÖvrig verksamhet747 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
212 MkrTotal investering1 521 Mkr
4 MkrByggnader & mark296 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier114 Mkr
186 MkrEntrepr. & konsulter1 104 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,4%30,1%
M16,7%21,5%
SD25,4%17,1%
C4,1%5,8%
V7,5%8,6%
KD4,9%5,5%
L4,1%5,6%
MP3,0%4,2%
S32,4%
SD25,4%83,1%Deltagart83,6%
Kommunval 2026
S33,1%30,2%
M21,8%23,7%
SD19,7%13,4%
C4,1%5,1%
V10,2%9,7%
KD3,9%5,4%
L3,6%8,2%
MP3,0%3,6%
S33,1%
SD19,7%80,4%Deltagart81,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,5-0,8
M+1,9-0,6
SD-2,7-2,8
C-0,3-0,0
V+1,6+2,3
KD+0,0+0,7
L+1,2+0,5
MP+0,4+0,5
S-2,5-0,8
SD-2,7-2,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

