Härryda vs Mark — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
76
Trygghet
68
84
Ekonomi
65
13
Boende
21
89
Utbildning
42
84
Hälsa & vård
60
80
Livsmiljö
28
Nyckeltal
40 011 stInvånare35 134 st
31,98%Skatt inkl. region32,99%
40,9 årMedelålder44,0 år
39 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
467 per 100 000 invVåldsbrott689 per 100 000 inv
4,1%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 600 000 kr
1 100 000 kr
5 150 000 kr
2 600 000 kr
3 150 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
245,9Meritvärde åk 9215,0
88,3%Behöriga till yrkesprogram77,8%
86,9%Behöriga till NV/teknik72,2%
90,1%Behöriga lärare82,7%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
94%Tillgång till sjukvård82%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,0%Befolkningstillväxt-0,1%
7,2VAB-dagar per förälder7,6
41,9Barn i idrott30,3
93,6%Inskrivna i förskola85,6%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
5,5Barn per anställd4,7
57,3%Behöriga förskollärare54,1%
Jobb & arbetsmarknad
86,8%Sysselsättningsgrad84,2%
475 300 krMedianinkomst388 500 kr
73,4Nöjdhet med företagsklimat67,8
70%Invånare som pendlar44%
Trygghet
68Kommunindex för trygghet60
21,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
7,4%Brottsoro påverkar livskvalitet8,1%
9,9%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur2,0 km
86%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
62%Kultur- och nöjesliv40%
1 468 krKultursatsning1 215 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande81%
20,4%Elever i kulturskola9,6%
Klimat
1693 hSoltimmar/år1672 h
992 mmRegn/år974 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
36 113 krSkola & förskola33 308 kr
11 056 krÄldreomsorg16 547 kr
6 943 krFunktionsnedsättning & LSS9 785 kr
4 541 krInfrastruktur & miljö4 951 kr
3 948 krIndivid & familjeomsorg5 204 kr
3 386 krKultur & fritid3 501 kr
760 krPolitisk verksamhet1 001 kr
317 krÖvrig verksamhet437 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
196 MkrTotal investering311 Mkr
9 MkrByggnader & mark10 Mkr
30 MkrMaskiner & inventarier33 Mkr
143 MkrEntrepr. & konsulter252 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,9%27,4%
M23,6%17,8%
SD17,3%22,0%
C8,7%7,7%
V4,9%5,7%
KD6,3%8,6%
L7,3%4,6%
MP6,6%4,2%
S23,9%
SD17,3%89,3%Deltagart85,6%
Kommunval 2026
S23,6%25,0%
M28,8%19,0%
SD14,3%17,1%
C7,1%12,1%
V5,1%6,4%
KD3,9%13,5%
L4,3%2,7%
MP6,9%3,2%
S23,6%
SD14,3%87,8%Deltagart82,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,3-3,1
M+1,1+1,3
SD-3,3-2,9
C+1,6+0,1
V+0,1+0,4
KD+1,3+1,7
L+1,1+1,4
MP+1,0+0,8
S-3,3-3,1
SD-3,3-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

