Heby vs Sandviken — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
54
Trygghet
63
12
Ekonomi
64
16
Boende
35
48
Utbildning
11
20
Hälsa & vård
56
47
Livsmiljö
36
Nyckeltal
14 275 stInvånare38 033 st
34,21%Skatt inkl. region33,12%
45,0 årMedelålder45,1 år
10 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 700 kr/m²
887 per 100 000 invVåldsbrott649 per 100 000 inv
9,1%Ungdomsarbetslöshet8,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
700 000 kr
2 100 000 kr
2 000 000 kr
1 450 000 kr
1 500 000 kr
Utbildning
207,2Meritvärde åk 9208,4
76,6%Behöriga till yrkesprogram71,8%
70,7%Behöriga till NV/teknik68,0%
88,4%Behöriga lärare80,2%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården79,9
78%Tillgång till sjukvård83%
61%Upplever rimlig väntetid60%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,3 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,8%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,9%
8,0VAB-dagar per förälder7,4
19,6Barn i idrott31,0
81,2%Inskrivna i förskola88,7%
9,4Barngruppsstorlek 1–3 år14,0
5,1Barn per anställd5,7
43,6%Behöriga förskollärare66,2%
Jobb & arbetsmarknad
80,8%Sysselsättningsgrad79,7%
363 500 krMedianinkomst391 900 kr
79,3Nöjdhet med företagsklimat80,7
50%Invånare som pendlar30%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet47
16,0%Känner sig otrygga kvällstid29,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitet5,6%
9,5%Anmälda brott per invånare9,4%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
63%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
3,1 kmAvstånd till skyddad natur4,1 km
73%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
36%Kultur- och nöjesliv83%
1 332 krKultursatsning2 003 kr
73%Bibliotek & kulturfrämjande88%
11,0%Elever i kulturskola15,6%
Klimat
2223 hSoltimmar/år2032 h
643 mmRegn/år675 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 869 krSkola & förskola32 013 kr
18 470 krÄldreomsorg15 067 kr
8 314 krIndivid & familjeomsorg6 718 kr
8 304 krFunktionsnedsättning & LSS7 067 kr
4 354 krInfrastruktur & miljö4 062 kr
2 831 krKultur & fritid5 852 kr
1 269 krPolitisk verksamhet941 kr
215 krÖvrig verksamhet1 481 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
35 MkrTotal investering237 Mkr
1 MkrByggnader & mark0 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier65 Mkr
27 MkrEntrepr. & konsulter172 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 36% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 47% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,6%33,2%
M16,9%17,4%
SD26,2%23,8%
C7,5%4,4%
V5,3%6,9%
KD8,3%5,4%
L4,0%3,9%
MP3,8%3,3%
S25,6%
SD26,2%84,1%Deltagart84,2%
Kommunval 2026
S25,4%29,7%
M18,3%23,8%
SD23,7%22,1%
C13,5%5,2%
V5,4%8,0%
KD6,9%5,1%
L1,9%2,6%
MP3,5%3,4%
S25,4%
SD23,7%81,4%Deltagart81,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-3,8
M+2,1+1,8
SD-3,4-2,2
C-0,4-0,4
V+0,4+1,1
KD+0,0+1,3
L+1,6+0,9
MP+0,9+0,8
S-2,0-3,8
SD-3,4-2,2Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

