Kalmar vs Mönsterås — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
35
Trygghet
67
36
Ekonomi
32
54
Boende
52
84
Utbildning
72
81
Hälsa & vård
47
73
Livsmiljö
35
Nyckeltal
73 068 stInvånare12 978 st
33,67%Skatt inkl. region34,07%
41,9 årMedelålder46,5 år
21 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 700 kr/m²
1 048 per 100 000 invVåldsbrott722 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet7,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 450 000 kr
700 000 kr
3 050 000 kr
1 650 000 kr
1 900 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
233,2Meritvärde åk 9213,2
84,6%Behöriga till yrkesprogram87,6%
81,6%Behöriga till NV/teknik82,4%
92,7%Behöriga lärare90,4%
Hälsa & vård
82,4Nöjdhet med vården82,4
94%Tillgång till sjukvårdSaknar data
80%Upplever rimlig väntetid80%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,2%Inrikes flyttnetto-0,4%
+0,5%Befolkningstillväxt-0,7%
7,4VAB-dagar per förälder7,3
36,4Barn i idrott18,2
89,4%Inskrivna i förskola89,8%
13,4Barngruppsstorlek 1–3 år12,9
5,2Barn per anställd4,6
64,2%Behöriga förskollärare56,6%
Jobb & arbetsmarknad
81,1%Sysselsättningsgrad81,9%
384 600 krMedianinkomst388 900 kr
75,1Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
20%Invånare som pendlar41%
Trygghet
45Kommunindex för trygghet47
31,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
6,5%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
12,8%Anmälda brott per invånare8,1%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigtSaknar data
75%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,6 kmAvstånd till skyddad natur3,4 km
85%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
80%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 665 krKultursatsning1 420 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
9,8%Elever i kulturskola10,9%
Klimat
2007 hSoltimmar/år1707 h
471 mmRegn/år478 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
29 806 krSkola & förskola32 600 kr
14 509 krÄldreomsorg19 402 kr
10 544 krFunktionsnedsättning & LSS13 931 kr
6 192 krInfrastruktur & miljö6 087 kr
4 885 krIndivid & familjeomsorg6 379 kr
4 554 krKultur & fritid2 597 kr
831 krPolitisk verksamhet1 120 kr
609 krÖvrig verksamhet598 kr
49 krHälso- och sjukvård96 kr
Investeringar · Mkr
1 394 MkrTotal investering123 Mkr
1 MkrByggnader & mark35 Mkr
76 MkrMaskiner & inventarier17 Mkr
1 234 MkrEntrepr. & konsulter72 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,6%29,6%
M21,5%14,9%
SD17,2%28,0%
C6,2%5,0%
V7,1%5,1%
KD6,8%9,6%
L4,7%3,5%
MP5,5%2,6%
S29,6%
SD17,2%86,5%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S39,7%44,0%
M22,1%8,8%
SD12,2%23,1%
C5,1%9,7%
V6,9%4,9%
KD6,4%7,5%
L2,4%2,0%
MP4,4%—
S39,7%
SD12,2%84,6%Deltagart83,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,2-2,0
M+0,9+0,9
SD-2,9-2,6
C-0,2-1,2
V+1,6+1,5
KD+1,0+1,6
L+0,8+0,9
MP+0,8+0,5
S-2,2-2,0
SD-2,9-2,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

