Kävlinge vs Svalöv — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
88
Trygghet
59
87
Ekonomi
67
60
Boende
31
88
Utbildning
20
78
Hälsa & vård
33
78
Livsmiljö
52
Nyckeltal
32 655 stInvånare14 474 st
29,59%Skatt inkl. region31,92%
41,6 årMedelålder41,4 år
24 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)16 900 kr/m²
587 per 100 000 invVåldsbrott924 per 100 000 inv
4,9%Ungdomsarbetslöshet6,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 600 000 kr
1 100 000 kr
4 100 000 kr
2 200 000 kr
2 150 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
238,7Meritvärde åk 9196,5
89,0%Behöriga till yrkesprogram80,1%
85,9%Behöriga till NV/teknik71,8%
92,0%Behöriga lärare84,5%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
92%Tillgång till sjukvård79%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto-0,1%
+0,5%Befolkningstillväxt-0,5%
6,9VAB-dagar per förälder7,5
37,2Barn i idrott19,2
89,8%Inskrivna i förskola88,6%
8,8Barngruppsstorlek 1–3 år12,9
5,6Barn per anställd5,3
51,2%Behöriga förskollärare48,1%
Jobb & arbetsmarknad
86,1%Sysselsättningsgrad81,4%
448 200 krMedianinkomst382 100 kr
70,2Nöjdhet med företagsklimat69,9
71%Invånare som pendlar67%
Trygghet
53Kommunindex för trygghet47
24,0%Känner sig otrygga kvällstid23,0%
4,3%Brottsoro påverkar livskvalitet9,4%
8,3%Anmälda brott per invånare10,0%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
67%Nöjdhet idrott & friluftsliv51%
2,0 kmAvstånd till skyddad natur2,8 km
80%Skötsel av naturområden75%
Kultur & fritid
27%Kultur- och nöjesliv23%
815 krKultursatsning875 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande61%
13,7%Elever i kulturskola9,6%
Klimat
1662 hSoltimmar/år1529 h
542 mmRegn/år704 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 109 krSkola & förskola33 771 kr
9 413 krÄldreomsorg12 818 kr
6 846 krFunktionsnedsättning & LSS7 148 kr
4 326 krInfrastruktur & miljö6 066 kr
3 062 krKultur & fritid2 304 kr
2 589 krIndivid & familjeomsorg4 079 kr
652 krPolitisk verksamhet1 477 kr
180 krÖvrig verksamhet−147 kr
0 krHälso- och sjukvård17 kr
Investeringar · Mkr
312 MkrTotal investering94 Mkr
216 MkrByggnader & mark1 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier13 Mkr
88 MkrEntrepr. & konsulter79 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 66% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,9%22,3%
M26,6%15,9%
SD22,8%32,4%
C7,4%6,0%
V3,5%5,6%
KD5,6%6,1%
L6,2%4,9%
MP4,8%5,5%
S21,9%
SD22,8%89,4%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S18,4%21,8%
M32,9%12,4%
SD16,1%34,1%
C4,7%12,9%
V3,1%5,8%
KD2,6%4,8%
L2,9%4,0%
MP5,3%4,1%
S18,4%
SD16,1%87,8%Deltagart80,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,2-2,4
M+2,1+1,4
SD-4,0-4,3
C+0,6+0,2
V+0,9+1,1
KD+1,0+0,7
L+1,0+1,8
MP+1,4+1,8
S-3,2-2,4
SD-4,0-4,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

