Kinda vs Vimmerby — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
86
Trygghet
62
59
Ekonomi
27
41
Boende
75
26
Utbildning
36
64
Hälsa & vård
68
16
Livsmiljö
11
Nyckeltal
9 924 stInvånare15 327 st
33,00%Skatt inkl. region34,22%
46,2 årMedelålder45,5 år
21 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)10 400 kr/m²
292 per 100 000 invVåldsbrott795 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet4,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 350 000 kr
700 000 kr
2 300 000 kr
1 550 000 kr
1 700 000 kr
1 200 000 kr
Utbildning
200,8Meritvärde åk 9216,9
72,7%Behöriga till yrkesprogram86,1%
72,7%Behöriga till NV/teknik81,8%
94,7%Behöriga lärare77,5%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården82,4
66%Tillgång till sjukvårdSaknar data
62%Upplever rimlig väntetid80%
0,9 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto-0,1%
-0,3%Befolkningstillväxt-0,4%
8,4VAB-dagar per förälder7,8
23,9Barn i idrott31,8
87,8%Inskrivna i förskola88,7%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
4,9Barn per anställd5,0
38,1%Behöriga förskollärare50,6%
Jobb & arbetsmarknad
86,2%Sysselsättningsgrad85,1%
394 800 krMedianinkomst389 800 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat84,4
38%Invånare som pendlar23%
Trygghet
68Kommunindex för trygghet60
17,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet4,7%
5,4%Anmälda brott per invånare10,5%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigtSaknar data
53%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
2,4 kmAvstånd till skyddad natur4,4 km
78%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
17%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 499 krKultursatsning1 751 kr
69%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
9,1%Elever i kulturskola17,2%
Klimat
2127 hSoltimmar/år2107 h
550 mmRegn/år527 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 712 krSkola & förskola33 150 kr
15 552 krÄldreomsorg18 971 kr
8 742 krFunktionsnedsättning & LSS9 977 kr
6 715 krIndivid & familjeomsorg4 450 kr
5 794 krInfrastruktur & miljö6 003 kr
2 877 krKultur & fritid3 737 kr
1 402 krPolitisk verksamhet1 113 kr
1 140 krHälso- och sjukvård0 kr
286 krÖvrig verksamhet145 kr
Investeringar · Mkr
108 MkrTotal investering45 Mkr
5 MkrByggnader & mark0 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier11 Mkr
99 MkrEntrepr. & konsulter34 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 72% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 39% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,8%28,6%
M19,4%18,6%
SD22,1%22,1%
C8,7%7,4%
V4,4%5,4%
KD7,9%9,7%
L4,3%3,3%
MP5,6%3,3%
S25,8%
SD22,1%87,8%Deltagart85,6%
Kommunval 2026
S22,7%30,7%
M27,2%19,0%
SD14,8%14,7%
C9,0%15,2%
V6,4%7,5%
KD5,7%10,0%
L2,2%0,5%
MP4,9%2,3%
S22,7%
SD14,8%85,9%Deltagart83,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,9-1,9
M+3,0+0,8
SD-3,1-2,8
C+0,7-0,7
V+0,5+0,9
KD-0,3+1,9
L+1,7+1,5
MP+1,1+0,3
S-3,9-1,9
SD-3,1-2,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

