Knivsta vs Norrtälje — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
84
Trygghet
10
79
Ekonomi
77
63
Boende
17
83
Utbildning
48
76
Hälsa & vård
16
76
Livsmiljö
72
Nyckeltal
21 733 stInvånare66 832 st
32,62%Skatt inkl. region32,05%
37,8 årMedelålder47,0 år
28 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)26 900 kr/m²
657 per 100 000 invVåldsbrott1 259 per 100 000 inv
5,0%Ungdomsarbetslöshet4,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 800 000 kr
1 750 000 kr
4 450 000 kr
3 900 000 kr
3 500 000 kr
2 650 000 kr
Utbildning
236,9Meritvärde åk 9221,5
89,0%Behöriga till yrkesprogram83,8%
83,3%Behöriga till NV/teknik76,4%
92,0%Behöriga lärare81,7%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården80,4
90%Tillgång till sjukvård86%
61%Upplever rimlig väntetid64%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+1,8%Inrikes flyttnetto+0,7%
+2,5%Befolkningstillväxt+0,4%
7,2VAB-dagar per förälder8,4
27,7Barn i idrott22,6
81,3%Inskrivna i förskola88,4%
7,4Barngruppsstorlek 1–3 år11,8
4,8Barn per anställd4,7
37,8%Behöriga förskollärare38,3%
Jobb & arbetsmarknad
86,9%Sysselsättningsgrad82,6%
451 100 krMedianinkomst384 000 kr
78,5Nöjdhet med företagsklimat71,8
75%Invånare som pendlar33%
Trygghet
55Kommunindex för trygghet64
14,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
Saknar dataBrottsoro påverkar livskvalitet5,5%
9,0%Anmälda brott per invånare12,8%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
88%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv53%
794 krKultursatsning1 356 kr
80%Bibliotek & kulturfrämjande76%
Saknar dataElever i kulturskola11,2%
Klimat
2033 hSoltimmar/år1879 h
535 mmRegn/år561 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
39 908 krSkola & förskola28 241 kr
7 757 krÄldreomsorg15 081 kr
6 715 krFunktionsnedsättning & LSS9 142 kr
4 409 krKultur & fritid3 227 kr
4 226 krInfrastruktur & miljö6 214 kr
3 914 krIndivid & familjeomsorg5 956 kr
901 krPolitisk verksamhet909 kr
29 krÖvrig verksamhet−81 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
200 MkrTotal investering369 Mkr
6 MkrByggnader & mark94 Mkr
7 MkrMaskiner & inventarier24 Mkr
187 MkrEntrepr. & konsulter232 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 87% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,7%25,9%
M20,8%21,0%
SD16,7%23,0%
C8,8%6,7%
V6,4%5,0%
KD9,2%6,1%
L6,4%5,4%
MP7,3%5,1%
S22,7%
SD16,7%88,5%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S15,2%26,7%
M12,9%20,8%
SD11,8%22,8%
C5,9%7,7%
V6,5%5,2%
KD6,7%5,0%
L2,4%5,5%
MP5,8%4,8%
S15,2%
SD11,8%85,8%Deltagart82,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,3-3,3
M-0,2+0,4
SD-2,9-2,1
C+1,1+0,4
V+1,8+0,4
KD+0,7+1,4
L+0,7+1,2
MP+1,0+1,1
S-2,3-3,3
SD-2,9-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

