Köping vs Surahammar — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
36
Trygghet
32
57
Ekonomi
56
46
Boende
63
24
Utbildning
65
65
Hälsa & vård
48
22
Livsmiljö
47
Nyckeltal
25 610 stInvånare9 733 st
33,04%Skatt inkl. region33,19%
44,6 årMedelålder44,9 år
9 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 200 kr/m²
915 per 100 000 invVåldsbrott1 022 per 100 000 inv
8,8%Ungdomsarbetslöshet6,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
600 000 kr
400 000 kr
2 400 000 kr
1 800 000 kr
1 850 000 kr
950 000 kr
Utbildning
214,2Meritvärde åk 9218,1
81,9%Behöriga till yrkesprogram90,5%
69,7%Behöriga till NV/teknik79,4%
85,0%Behöriga lärare82,7%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
88%Tillgång till sjukvårdSaknar data
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-0,7%
-0,5%Befolkningstillväxt-1,1%
8,9VAB-dagar per förälder8,2
27,2Barn i idrott31,6
87,8%Inskrivna i förskola82,5%
13,0Barngruppsstorlek 1–3 år11,0
4,8Barn per anställd5,4
54,4%Behöriga förskollärare50,0%
Jobb & arbetsmarknad
79,7%Sysselsättningsgrad83,5%
382 800 krMedianinkomst392 900 kr
79,4Nöjdhet med företagsklimat82,7
32%Invånare som pendlar61%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet42
33,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
7,1%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
11,6%Anmälda brott per invånare9,0%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigtSaknar data
70%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
3,9 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
78%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
43%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 282 krKultursatsning944 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
11,4%Elever i kulturskola1,5%
Klimat
1623 hSoltimmar/år1727 h
702 mmRegn/år707 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 687 krSkola & förskola30 527 kr
17 214 krÄldreomsorg17 458 kr
9 656 krFunktionsnedsättning & LSS4 826 kr
5 459 krIndivid & familjeomsorg4 935 kr
5 357 krInfrastruktur & miljö5 902 kr
3 707 krKultur & fritid2 596 kr
794 krPolitisk verksamhet934 kr
690 krÖvrig verksamhet836 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
165 MkrTotal investering50 Mkr
0 MkrByggnader & mark12 Mkr
20 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
141 MkrEntrepr. & konsulter28 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 20% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S31,3%30,4%
M16,8%16,8%
SD24,9%31,0%
C4,2%2,9%
V7,9%5,2%
KD6,3%5,5%
L4,0%3,8%
MP2,7%2,7%
S31,3%
SD24,9%82,0%Deltagart83,1%
Kommunval 2026
S32,4%26,6%
M13,2%26,5%
SD21,1%20,3%
C4,7%3,0%
V8,8%5,5%
KD4,8%2,5%
L2,3%1,3%
MP1,9%—
S32,4%
SD21,1%79,8%Deltagart80,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,3-4,3
M+2,1+2,9
SD-4,3-2,7
C-0,7+0,2
V+1,6+0,2
KD-0,1+1,1
L+1,2+1,3
MP+0,5+0,8
S-1,3-4,3
SD-4,3-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

