Kungälv vs Lilla Edet — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
78
Trygghet
38
81
Ekonomi
48
22
Boende
23
75
Utbildning
15
80
Hälsa & vård
21
66
Livsmiljö
43
Nyckeltal
50 496 stInvånare14 398 st
32,92%Skatt inkl. region33,85%
42,3 årMedelålder42,4 år
33 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 700 kr/m²
619 per 100 000 invVåldsbrott929 per 100 000 inv
3,3%Ungdomsarbetslöshet6,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 200 000 kr
950 000 kr
4 900 000 kr
2 650 000 kr
3 300 000 kr
1 650 000 kr
Utbildning
229,3Meritvärde åk 9199,4
80,6%Behöriga till yrkesprogram76,3%
78,8%Behöriga till NV/teknik71,2%
83,2%Behöriga lärare77,6%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
87%Tillgång till sjukvård85%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,4%Befolkningstillväxt-0,3%
7,9VAB-dagar per förälder8,5
39,2Barn i idrott20,4
91,1%Inskrivna i förskola83,5%
11,7Barngruppsstorlek 1–3 år15,4
5,2Barn per anställd5,0
53,2%Behöriga förskollärare48,9%
Jobb & arbetsmarknad
87,3%Sysselsättningsgrad82,9%
449 800 krMedianinkomst399 100 kr
71,7Nöjdhet med företagsklimat78,8
59%Invånare som pendlar65%
Trygghet
49Kommunindex för trygghet39
18,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet6,5%
7,1%Anmälda brott per invånare9,5%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt97%
63%Nöjdhet idrott & friluftsliv50%
1,1 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
86%Skötsel av naturområden70%
Kultur & fritid
53%Kultur- och nöjesliv42%
870 krKultursatsning1 318 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjande70%
12,8%Elever i kulturskola10,4%
Klimat
1905 hSoltimmar/år1666 h
840 mmRegn/år923 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 506 krSkola & förskola33 211 kr
14 325 krÄldreomsorg13 947 kr
10 516 krFunktionsnedsättning & LSS8 289 kr
6 005 krInfrastruktur & miljö5 365 kr
4 840 krIndivid & familjeomsorg5 740 kr
2 489 krKultur & fritid2 955 kr
804 krPolitisk verksamhet569 kr
310 krÖvrig verksamhet599 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
746 MkrTotal investering105 Mkr
94 MkrByggnader & mark24 Mkr
54 MkrMaskiner & inventarier26 Mkr
564 MkrEntrepr. & konsulter55 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 117% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,0%26,0%
M22,5%15,9%
SD20,4%30,6%
C6,8%5,3%
V5,3%7,1%
KD7,0%6,7%
L6,4%3,5%
MP5,0%3,1%
S25,0%
SD20,4%89,2%Deltagart82,5%
Kommunval 2026
S24,3%21,2%
M20,3%11,7%
SD17,3%29,7%
C6,2%20,4%
V5,2%7,5%
KD5,5%6,1%
L5,6%1,0%
MP4,3%2,1%
S24,3%
SD17,3%88,0%Deltagart79,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,1-2,8
M+2,0+2,7
SD-2,4-4,7
C+0,6+0,4
V+0,4+1,3
KD+0,5+1,2
L+1,3+1,0
MP+0,8+0,9
S-3,1-2,8
SD-2,4-4,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

