Kungälv vs Stenungsund — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
78
Trygghet
80
81
Ekonomi
79
22
Boende
60
75
Utbildning
78
80
Hälsa & vård
72
66
Livsmiljö
58
Nyckeltal
50 496 stInvånare27 854 st
32,92%Skatt inkl. region33,12%
42,3 årMedelålder42,7 år
33 800 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)31 700 kr/m²
619 per 100 000 invVåldsbrott592 per 100 000 inv
3,3%Ungdomsarbetslöshet4,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 200 000 kr
2 050 000 kr
4 900 000 kr
4 200 000 kr
3 300 000 kr
2 700 000 kr
Utbildning
229,3Meritvärde åk 9226,2
80,6%Behöriga till yrkesprogram86,9%
78,8%Behöriga till NV/teknik85,1%
83,2%Behöriga lärare89,9%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
87%Tillgång till sjukvård87%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,0%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,4%Befolkningstillväxt+0,0%
7,9VAB-dagar per förälder7,4
39,2Barn i idrott40,8
91,1%Inskrivna i förskola89,6%
11,7Barngruppsstorlek 1–3 år13,2
5,2Barn per anställd5,2
53,2%Behöriga förskollärare48,3%
Jobb & arbetsmarknad
87,3%Sysselsättningsgrad86,6%
449 800 krMedianinkomst453 900 kr
71,7Nöjdhet med företagsklimat77,8
59%Invånare som pendlar53%
Trygghet
49Kommunindex för trygghet60
18,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
7,1%Anmälda brott per invånare7,6%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt96%
63%Nöjdhet idrott & friluftsliv62%
1,1 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
86%Skötsel av naturområden73%
Kultur & fritid
53%Kultur- och nöjesliv40%
870 krKultursatsning929 kr
78%Bibliotek & kulturfrämjande79%
12,8%Elever i kulturskola6,7%
Klimat
1905 hSoltimmar/år1810 h
840 mmRegn/år988 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 506 krSkola & förskola35 133 kr
14 325 krÄldreomsorg11 922 kr
10 516 krFunktionsnedsättning & LSS9 006 kr
6 005 krInfrastruktur & miljö5 291 kr
4 840 krIndivid & familjeomsorg4 666 kr
2 489 krKultur & fritid3 328 kr
804 krPolitisk verksamhet820 kr
310 krÖvrig verksamhet569 kr
0 krHälso- och sjukvård30 kr
Investeringar · Mkr
746 MkrTotal investering367 Mkr
94 MkrByggnader & mark16 Mkr
54 MkrMaskiner & inventarier22 Mkr
564 MkrEntrepr. & konsulter329 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 117% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 28% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,0%24,1%
M22,5%23,0%
SD20,4%20,8%
C6,8%6,6%
V5,3%5,2%
KD7,0%7,6%
L6,4%6,4%
MP5,0%4,9%
S25,0%
SD20,4%89,2%Deltagart88,2%
Kommunval 2026
S24,3%21,1%
M20,3%22,7%
SD17,3%16,7%
C6,2%6,2%
V5,2%5,9%
KD5,5%5,5%
L5,6%4,0%
MP4,3%4,4%
S24,3%
SD17,3%88,0%Deltagart86,1%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,1-3,6
M+2,0+0,9
SD-2,4-3,0
C+0,6+0,8
V+0,4+1,0
KD+0,5+1,6
L+1,3+1,5
MP+0,8+0,9
S-3,1-3,6
SD-2,4-3,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

