Lerum vs Härryda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
88
Trygghet
76
84
Ekonomi
84
28
Boende
13
78
Utbildning
89
85
Hälsa & vård
84
88
Livsmiljö
80
Nyckeltal
43 752 stInvånare40 011 st
32,03%Skatt inkl. region31,98%
40,9 årMedelålder40,9 år
31 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)39 800 kr/m²
465 per 100 000 invVåldsbrott467 per 100 000 inv
4,5%Ungdomsarbetslöshet4,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 050 000 kr
2 600 000 kr
4 300 000 kr
5 150 000 kr
2 200 000 kr
3 150 000 kr
Utbildning
227,3Meritvärde åk 9245,9
83,1%Behöriga till yrkesprogram88,3%
77,1%Behöriga till NV/teknik86,9%
94,1%Behöriga lärare90,1%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
95%Tillgång till sjukvård94%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,2%
+0,4%Befolkningstillväxt+0,0%
7,1VAB-dagar per förälder7,2
38,4Barn i idrott41,9
90,9%Inskrivna i förskola93,6%
13,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
5,4Barn per anställd5,5
48,5%Behöriga förskollärare57,3%
Jobb & arbetsmarknad
88,2%Sysselsättningsgrad86,8%
467 700 krMedianinkomst475 300 kr
77,6Nöjdhet med företagsklimat73,4
69%Invånare som pendlar70%
Trygghet
57Kommunindex för trygghet68
18,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
8,1%Brottsoro påverkar livskvalitet7,4%
7,4%Anmälda brott per invånare9,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
71%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,5 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
89%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
62%Kultur- och nöjesliv62%
1 088 krKultursatsning1 468 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande85%
14,7%Elever i kulturskola20,4%
Klimat
1628 hSoltimmar/år1693 h
905 mmRegn/år992 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
37 445 krSkola & förskola36 113 kr
11 490 krÄldreomsorg11 056 kr
7 969 krInfrastruktur & miljö4 541 kr
7 962 krFunktionsnedsättning & LSS6 943 kr
4 147 krIndivid & familjeomsorg3 948 kr
2 247 krKultur & fritid3 386 kr
800 krPolitisk verksamhet760 kr
328 krÖvrig verksamhet317 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
612 MkrTotal investering196 Mkr
6 MkrByggnader & mark9 Mkr
59 MkrMaskiner & inventarier30 Mkr
546 MkrEntrepr. & konsulter143 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 66% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S23,4%23,9%
M22,9%23,6%
SD16,9%17,3%
C8,0%8,7%
V5,8%4,9%
KD7,2%6,3%
L6,9%7,3%
MP7,9%6,6%
S23,4%
SD16,9%89,9%Deltagart89,3%
Kommunval 2026
S19,5%23,6%
M30,2%28,8%
SD13,0%14,3%
C9,0%7,1%
V6,8%5,1%
KD8,6%3,9%
L4,6%4,3%
MP8,0%6,9%
S19,5%
SD13,0%88,7%Deltagart87,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,5-3,3
M+1,0+1,1
SD-2,8-3,3
C+1,5+1,6
V+0,4+0,1
KD+1,1+1,3
L+0,6+1,1
MP+1,6+1,0
S-3,5-3,3
SD-2,8-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

