Lilla Edet vs Kungälv — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
38
Trygghet
78
48
Ekonomi
81
23
Boende
22
15
Utbildning
75
21
Hälsa & vård
80
43
Livsmiljö
66
Nyckeltal
14 398 stInvånare50 496 st
33,85%Skatt inkl. region32,92%
42,4 årMedelålder42,3 år
14 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)33 800 kr/m²
929 per 100 000 invVåldsbrott619 per 100 000 inv
6,6%Ungdomsarbetslöshet3,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
950 000 kr
2 200 000 kr
2 650 000 kr
4 900 000 kr
1 650 000 kr
3 300 000 kr
Utbildning
199,4Meritvärde åk 9229,3
76,3%Behöriga till yrkesprogram80,6%
71,2%Behöriga till NV/teknik78,8%
77,6%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
85%Tillgång till sjukvård87%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,0%
-0,3%Befolkningstillväxt+0,4%
8,5VAB-dagar per förälder7,9
20,4Barn i idrott39,2
83,5%Inskrivna i förskola91,1%
15,4Barngruppsstorlek 1–3 år11,7
5,0Barn per anställd5,2
48,9%Behöriga förskollärare53,2%
Jobb & arbetsmarknad
82,9%Sysselsättningsgrad87,3%
399 100 krMedianinkomst449 800 kr
78,8Nöjdhet med företagsklimat71,7
65%Invånare som pendlar59%
Trygghet
39Kommunindex för trygghet49
25,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
6,5%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
9,5%Anmälda brott per invånare7,1%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt99%
50%Nöjdhet idrott & friluftsliv63%
2,4 kmAvstånd till skyddad natur1,1 km
70%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
42%Kultur- och nöjesliv53%
1 318 krKultursatsning870 kr
70%Bibliotek & kulturfrämjande78%
10,4%Elever i kulturskola12,8%
Klimat
1666 hSoltimmar/år1905 h
923 mmRegn/år840 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 211 krSkola & förskola31 506 kr
13 947 krÄldreomsorg14 325 kr
8 289 krFunktionsnedsättning & LSS10 516 kr
5 740 krIndivid & familjeomsorg4 840 kr
5 365 krInfrastruktur & miljö6 005 kr
2 955 krKultur & fritid2 489 kr
599 krÖvrig verksamhet310 kr
569 krPolitisk verksamhet804 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
105 MkrTotal investering746 Mkr
24 MkrByggnader & mark94 Mkr
26 MkrMaskiner & inventarier54 Mkr
55 MkrEntrepr. & konsulter564 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 53% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 117% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,0%25,0%
M15,9%22,5%
SD30,6%20,4%
C5,3%6,8%
V7,1%5,3%
KD6,7%7,0%
L3,5%6,4%
MP3,1%5,0%
S26,0%
SD30,6%82,5%Deltagart89,2%
Kommunval 2026
S21,2%24,3%
M11,7%20,3%
SD29,7%17,3%
C20,4%6,2%
V7,5%5,2%
KD6,1%5,5%
L1,0%5,6%
MP2,1%4,3%
S21,2%
SD29,7%79,2%Deltagart88,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-3,1
M+2,7+2,0
SD-4,7-2,4
C+0,4+0,6
V+1,3+0,4
KD+1,2+0,5
L+1,0+1,3
MP+0,9+0,8
S-2,8-3,1
SD-4,7-2,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

