Mark vs Bollebygd — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
68
Trygghet
85
65
Ekonomi
67
21
Boende
80
42
Utbildning
54
60
Hälsa & vård
64
28
Livsmiljö
42
Nyckeltal
35 134 stInvånare9 784 st
32,99%Skatt inkl. region33,07%
44,0 årMedelålder43,0 år
17 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)25 100 kr/m²
689 per 100 000 invVåldsbrott460 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet4,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
1 650 000 kr
2 600 000 kr
3 350 000 kr
1 700 000 kr
2 050 000 kr
Utbildning
215,0Meritvärde åk 9214,4
77,8%Behöriga till yrkesprogram80,9%
72,2%Behöriga till NV/teknik74,5%
82,7%Behöriga lärare88,1%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
82%Tillgång till sjukvård85%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,1%Befolkningstillväxt-0,2%
7,6VAB-dagar per förälder8,3
30,3Barn i idrott24,3
85,6%Inskrivna i förskola82,7%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år12,1
4,7Barn per anställd5,4
54,1%Behöriga förskollärare50,1%
Jobb & arbetsmarknad
84,2%Sysselsättningsgrad87,9%
388 500 krMedianinkomst430 100 kr
67,8Nöjdhet med företagsklimat61,5
44%Invånare som pendlar71%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet55
25,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
8,1%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
7,7%Anmälda brott per invånare7,1%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv38%
2,0 kmAvstånd till skyddad natur2,2 km
84%Skötsel av naturområden72%
Kultur & fritid
40%Kultur- och nöjesliv23%
1 215 krKultursatsning855 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande69%
9,6%Elever i kulturskola8,4%
Klimat
1672 hSoltimmar/år1691 h
974 mmRegn/år919 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 308 krSkola & förskola35 187 kr
16 547 krÄldreomsorg12 312 kr
9 785 krFunktionsnedsättning & LSS7 808 kr
5 204 krIndivid & familjeomsorg3 795 kr
4 951 krInfrastruktur & miljö6 589 kr
3 501 krKultur & fritid1 805 kr
1 001 krPolitisk verksamhet1 063 kr
437 krÖvrig verksamhet115 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
311 MkrTotal investering67 Mkr
10 MkrByggnader & mark0 Mkr
33 MkrMaskiner & inventarier11 Mkr
252 MkrEntrepr. & konsulter56 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,4%23,8%
M17,8%21,3%
SD22,0%25,1%
C7,7%6,2%
V5,7%4,0%
KD8,6%7,7%
L4,6%5,2%
MP4,2%4,9%
S27,4%
SD22,0%85,6%Deltagart88,6%
Kommunval 2026
S25,0%24,4%
M19,0%25,1%
SD17,1%21,9%
C12,1%5,5%
V6,4%3,5%
KD13,5%5,9%
L2,7%2,3%
MP3,2%5,1%
S25,0%
SD17,1%82,8%Deltagart86,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,1-1,9
M+1,3+1,2
SD-2,9-2,6
C+0,1-0,3
V+0,4-0,2
KD+1,7+1,1
L+1,4+1,1
MP+0,8+1,0
S-3,1-1,9
SD-2,9-2,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

