Mark vs Härryda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
68
Trygghet
76
65
Ekonomi
84
21
Boende
13
42
Utbildning
89
60
Hälsa & vård
84
28
Livsmiljö
80
Nyckeltal
35 134 stInvånare40 011 st
32,99%Skatt inkl. region31,98%
44,0 årMedelålder40,9 år
17 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)39 800 kr/m²
689 per 100 000 invVåldsbrott467 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet4,1%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
2 600 000 kr
2 600 000 kr
5 150 000 kr
1 700 000 kr
3 150 000 kr
Utbildning
215,0Meritvärde åk 9245,9
77,8%Behöriga till yrkesprogram88,3%
72,2%Behöriga till NV/teknik86,9%
82,7%Behöriga lärare90,1%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
82%Tillgång till sjukvård94%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,1%Befolkningstillväxt+0,0%
7,6VAB-dagar per förälder7,2
30,3Barn i idrott41,9
85,6%Inskrivna i förskola93,6%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
4,7Barn per anställd5,5
54,1%Behöriga förskollärare57,3%
Jobb & arbetsmarknad
84,2%Sysselsättningsgrad86,8%
388 500 krMedianinkomst475 300 kr
67,8Nöjdhet med företagsklimat73,4
44%Invånare som pendlar70%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet68
25,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
8,1%Brottsoro påverkar livskvalitet7,4%
7,7%Anmälda brott per invånare9,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
2,0 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
84%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
40%Kultur- och nöjesliv62%
1 215 krKultursatsning1 468 kr
81%Bibliotek & kulturfrämjande85%
9,6%Elever i kulturskola20,4%
Klimat
1672 hSoltimmar/år1693 h
974 mmRegn/år992 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 308 krSkola & förskola36 113 kr
16 547 krÄldreomsorg11 056 kr
9 785 krFunktionsnedsättning & LSS6 943 kr
5 204 krIndivid & familjeomsorg3 948 kr
4 951 krInfrastruktur & miljö4 541 kr
3 501 krKultur & fritid3 386 kr
1 001 krPolitisk verksamhet760 kr
437 krÖvrig verksamhet317 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
311 MkrTotal investering196 Mkr
10 MkrByggnader & mark9 Mkr
33 MkrMaskiner & inventarier30 Mkr
252 MkrEntrepr. & konsulter143 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 43% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,4%23,9%
M17,8%23,6%
SD22,0%17,3%
C7,7%8,7%
V5,7%4,9%
KD8,6%6,3%
L4,6%7,3%
MP4,2%6,6%
S27,4%
SD22,0%85,6%Deltagart89,3%
Kommunval 2026
S25,0%23,6%
M19,0%28,8%
SD17,1%14,3%
C12,1%7,1%
V6,4%5,1%
KD13,5%3,9%
L2,7%4,3%
MP3,2%6,9%
S25,0%
SD17,1%82,8%Deltagart87,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,1-3,3
M+1,3+1,1
SD-2,9-3,3
C+0,1+1,6
V+0,4+0,1
KD+1,7+1,3
L+1,4+1,1
MP+0,8+1,0
S-3,1-3,3
SD-2,9-3,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

