Mölndal vs Göteborg — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
71
Trygghet
20
87
Ekonomi
80
16
Boende
12
82
Utbildning
52
89
Hälsa & vård
90
88
Livsmiljö
61
Nyckeltal
72 128 stInvånare613 278 st
31,99%Skatt inkl. region32,60%
40,2 årMedelålder39,8 år
40 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)45 700 kr/m²
656 per 100 000 invVåldsbrott1 148 per 100 000 inv
3,8%Ungdomsarbetslöshet4,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 600 000 kr
2 950 000 kr
5 450 000 kr
5 900 000 kr
2 950 000 kr
3 300 000 kr
Utbildning
236,6Meritvärde åk 9231,2
85,6%Behöriga till yrkesprogram80,8%
82,8%Behöriga till NV/teknik76,4%
93,3%Behöriga lärare86,5%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
93%Tillgång till sjukvård93%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto+0,1%
+1,0%Befolkningstillväxt+0,7%
7,2VAB-dagar per förälder7,8
41,0Barn i idrott32,7
87,3%Inskrivna i förskola85,8%
14,2Barngruppsstorlek 1–3 år14,3
5,8Barn per anställd5,2
48,8%Behöriga förskollärare37,6%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad77,7%
457 400 krMedianinkomst398 200 kr
77,3Nöjdhet med företagsklimat65,6
68%Invånare som pendlar19%
Trygghet
59Kommunindex för trygghet55
29,0%Känner sig otrygga kvällstid28,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet9,5%
9,5%Anmälda brott per invånare13,9%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt97%
77%Nöjdhet idrott & friluftsliv72%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
94%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
46%Kultur- och nöjesliv89%
1 654 krKultursatsning1 433 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande87%
11,0%Elever i kulturskola10,8%
Klimat
2090 hSoltimmar/år2141 h
1012 mmRegn/år777 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 578 krSkola & förskola30 036 kr
10 052 krÄldreomsorg11 041 kr
8 983 krFunktionsnedsättning & LSS9 966 kr
6 857 krInfrastruktur & miljö4 596 kr
4 099 krIndivid & familjeomsorg8 351 kr
3 585 krKultur & fritid3 136 kr
723 krPolitisk verksamhet427 kr
430 krÖvrig verksamhet471 kr
38 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
869 MkrTotal investering7 457 Mkr
220 MkrByggnader & mark297 Mkr
92 MkrMaskiner & inventarier658 Mkr
514 MkrEntrepr. & konsulter6 287 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 77% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 49% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S26,4%27,1%
M21,6%18,2%
SD15,3%11,8%
C7,9%6,5%
V7,7%15,1%
KD5,9%4,8%
L6,3%5,9%
MP7,5%9,1%
S26,4%
SD15,3%87,5%Deltagart82,8%
Kommunval 2026
S26,8%27,8%
M23,4%18,3%
SD13,1%8,9%
C8,7%5,0%
V8,4%15,8%
KD5,2%3,5%
L4,5%3,5%
MP7,5%8,3%
S26,8%
SD13,1%85,6%Deltagart80,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-0,5
M+0,3-0,3
SD-2,4-2,8
C+0,8+0,6
V+0,7+2,3
KD+1,0+0,5
L-0,0+0,1
MP+1,3+1,1
S-1,8-0,5
SD-2,4-2,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

