Mönsterås vs Kalmar — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
67
Trygghet
35
32
Ekonomi
36
52
Boende
54
72
Utbildning
84
47
Hälsa & vård
81
35
Livsmiljö
73
Nyckeltal
12 978 stInvånare73 068 st
34,07%Skatt inkl. region33,67%
46,5 årMedelålder41,9 år
10 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 900 kr/m²
722 per 100 000 invVåldsbrott1 048 per 100 000 inv
7,1%Ungdomsarbetslöshet5,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
1 450 000 kr
1 650 000 kr
3 050 000 kr
1 650 000 kr
1 900 000 kr
Utbildning
213,2Meritvärde åk 9233,2
87,6%Behöriga till yrkesprogram84,6%
82,4%Behöriga till NV/teknik81,6%
90,4%Behöriga lärare92,7%
Hälsa & vård
82,4Nöjdhet med vården82,4
Saknar dataTillgång till sjukvård94%
80%Upplever rimlig väntetid80%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto+0,2%
-0,7%Befolkningstillväxt+0,5%
7,3VAB-dagar per förälder7,4
18,2Barn i idrott36,4
89,8%Inskrivna i förskola89,4%
12,9Barngruppsstorlek 1–3 år13,4
4,6Barn per anställd5,2
56,6%Behöriga förskollärare64,2%
Jobb & arbetsmarknad
81,9%Sysselsättningsgrad81,1%
388 900 krMedianinkomst384 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat75,1
41%Invånare som pendlar20%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet45
21,0%Känner sig otrygga kvällstid31,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet6,5%
8,1%Anmälda brott per invånare12,8%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv75%
3,4 kmAvstånd till skyddad natur2,6 km
Saknar dataSkötsel av naturområden85%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv80%
1 420 krKultursatsning1 665 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande85%
10,9%Elever i kulturskola9,8%
Klimat
1707 hSoltimmar/år2007 h
478 mmRegn/år471 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 600 krSkola & förskola29 806 kr
19 402 krÄldreomsorg14 509 kr
13 931 krFunktionsnedsättning & LSS10 544 kr
6 379 krIndivid & familjeomsorg4 885 kr
6 087 krInfrastruktur & miljö6 192 kr
2 597 krKultur & fritid4 554 kr
1 120 krPolitisk verksamhet831 kr
598 krÖvrig verksamhet609 kr
96 krHälso- och sjukvård49 kr
Investeringar · Mkr
123 MkrTotal investering1 394 Mkr
35 MkrByggnader & mark1 Mkr
17 MkrMaskiner & inventarier76 Mkr
72 MkrEntrepr. & konsulter1 234 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 46% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,6%29,6%
M14,9%21,5%
SD28,0%17,2%
C5,0%6,2%
V5,1%7,1%
KD9,6%6,8%
L3,5%4,7%
MP2,6%5,5%
S29,6%
SD28,0%86,1%Deltagart86,5%
Kommunval 2026
S44,0%39,7%
M8,8%22,1%
SD23,1%12,2%
C9,7%5,1%
V4,9%6,9%
KD7,5%6,4%
L2,0%2,4%
MP—4,4%
S44,0%
SD23,1%83,3%Deltagart84,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-2,2
M+0,9+0,9
SD-2,6-2,9
C-1,2-0,2
V+1,5+1,6
KD+1,6+1,0
L+0,9+0,8
MP+0,5+0,8
S-2,0-2,2
SD-2,6-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

