Motala vs Askersund — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
46
Trygghet
37
53
Ekonomi
42
28
Boende
47
24
Utbildning
22
18
Hälsa & vård
52
63
Livsmiljö
40
Nyckeltal
43 131 stInvånare11 382 st
33,25%Skatt inkl. region34,15%
44,9 årMedelålder47,7 år
15 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)16 600 kr/m²
836 per 100 000 invVåldsbrott919 per 100 000 inv
7,7%Ungdomsarbetslöshet3,4%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 000 000 kr
1 100 000 kr
2 550 000 kr
1 800 000 kr
1 900 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
210,7Meritvärde åk 9200,6
76,5%Behöriga till yrkesprogram76,1%
71,4%Behöriga till NV/teknik69,9%
89,3%Behöriga lärare92,1%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården76,0
90%Tillgång till sjukvård72%
62%Upplever rimlig väntetid57%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,8 st
Familj & befolkning
-0,6%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,9%Befolkningstillväxt-0,8%
8,3VAB-dagar per förälder8,4
26,9Barn i idrott14,5
92,1%Inskrivna i förskola83,3%
11,6Barngruppsstorlek 1–3 år10,8
5,5Barn per anställd4,8
53,0%Behöriga förskollärare37,0%
Jobb & arbetsmarknad
81,3%Sysselsättningsgrad84,9%
382 000 krMedianinkomst398 700 kr
76,4Nöjdhet med företagsklimat68,6
38%Invånare som pendlar38%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet43
28,0%Känner sig otrygga kvällstid15,0%
6,3%Brottsoro påverkar livskvalitet6,0%
12,3%Anmälda brott per invånare7,4%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt98%
61%Nöjdhet idrott & friluftsliv60%
2,5 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
78%Skötsel av naturområden76%
Kultur & fritid
50%Kultur- och nöjesliv84%
1 291 krKultursatsning2 027 kr
77%Bibliotek & kulturfrämjande86%
14,5%Elever i kulturskola13,1%
Klimat
2184 hSoltimmar/år1920 h
650 mmRegn/år754 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 053 krSkola & förskola32 774 kr
15 908 krÄldreomsorg19 256 kr
9 613 krFunktionsnedsättning & LSS7 876 kr
7 156 krIndivid & familjeomsorg3 799 kr
4 660 krInfrastruktur & miljö4 759 kr
3 051 krKultur & fritid3 619 kr
843 krPolitisk verksamhet1 004 kr
682 krÖvrig verksamhet703 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
413 MkrTotal investering62 Mkr
2 MkrByggnader & mark4 Mkr
82 MkrMaskiner & inventarier14 Mkr
322 MkrEntrepr. & konsulter34 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 49% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S31,6%28,1%
M19,4%16,5%
SD21,9%25,1%
C5,3%6,1%
V5,8%4,0%
KD6,2%7,3%
L4,7%4,0%
MP3,3%3,8%
S31,6%
SD21,9%84,5%Deltagart86,5%
Kommunval 2026
S35,7%29,8%
M23,4%24,2%
SD16,3%18,5%
C7,0%7,6%
V6,0%4,3%
KD4,8%5,0%
L3,3%3,0%
MP3,0%3,7%
S35,7%
SD16,3%82,8%Deltagart84,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,6-4,0
M+0,7+0,8
SD-2,9-4,6
C+0,2-0,4
V+1,3+0,6
KD+0,7+1,7
L+1,2+1,2
MP+0,6+0,9
S-2,6-4,0
SD-2,9-4,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

