Norberg vs Avesta — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
22
Trygghet
18
46
Ekonomi
32
64
Boende
32
41
Utbildning
13
29
Hälsa & vård
11
44
Livsmiljö
33
Nyckeltal
5 351 stInvånare22 366 st
33,54%Skatt inkl. region33,95%
47,1 årMedelålder45,6 år
3 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 100 kr/m²
1 277 per 100 000 invVåldsbrott1 157 per 100 000 inv
6,2%Ungdomsarbetslöshet5,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
200 000 kr
450 000 kr
1 400 000 kr
1 800 000 kr
1 050 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
219,7Meritvärde åk 9209,1
84,4%Behöriga till yrkesprogram76,0%
82,8%Behöriga till NV/teknik70,6%
74,4%Behöriga lärare70,7%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården81,0
89%Tillgång till sjukvård80%
71%Upplever rimlig väntetid70%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-1,0%Inrikes flyttnetto+0,4%
-1,9%Befolkningstillväxt-0,2%
7,3VAB-dagar per förälder8,0
22,5Barn i idrott24,2
87,0%Inskrivna i förskola88,4%
13,2Barngruppsstorlek 1–3 år11,5
4,1Barn per anställd4,5
32,2%Behöriga förskollärare34,5%
Jobb & arbetsmarknad
79,4%Sysselsättningsgrad80,5%
379 800 krMedianinkomst389 100 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat77,6
54%Invånare som pendlar23%
Trygghet
37Kommunindex för trygghet50
21,0%Känner sig otrygga kvällstid27,0%
5,5%Brottsoro påverkar livskvalitet5,6%
12,5%Anmälda brott per invånare10,9%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv68%
2,6 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
75%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
45%Kultur- och nöjesliv50%
1 622 krKultursatsning1 559 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande79%
Saknar dataElever i kulturskola9,7%
Klimat
1627 hSoltimmar/år1742 h
742 mmRegn/år678 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 621 krSkola & förskola30 424 kr
22 569 krÄldreomsorg17 395 kr
8 523 krFunktionsnedsättning & LSS7 660 kr
6 797 krIndivid & familjeomsorg6 401 kr
5 704 krInfrastruktur & miljö7 405 kr
3 461 krKultur & fritid3 657 kr
1 891 krPolitisk verksamhet987 kr
416 krÖvrig verksamhet621 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
79 MkrTotal investering93 Mkr
73 MkrByggnader & mark7 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier22 Mkr
0 MkrEntrepr. & konsulter64 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 45% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 54% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S32,9%32,1%
M17,5%18,7%
SD22,7%24,4%
C3,7%4,9%
V6,6%6,2%
KD5,9%5,9%
L5,0%3,6%
MP3,8%2,6%
S32,9%
SD22,7%83,7%Deltagart84,0%
Kommunval 2026
S35,9%37,9%
M15,0%27,8%
SD8,0%13,3%
C0,7%5,8%
V8,0%5,6%
KD1,2%4,4%
L8,2%1,5%
MP3,3%2,0%
S35,9%
SD8,0%81,0%Deltagart82,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,0-3,6
M+3,3+3,4
SD-3,1-3,5
C+0,7+0,1
V-1,1+1,7
KD+1,3+0,5
L+1,9+1,0
MP+0,9+0,4
S-4,0-3,6
SD-3,1-3,5Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

