Norrköping vs Oxelösund — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
25
Trygghet
29
56
Ekonomi
63
32
Boende
80
20
Utbildning
53
80
Hälsa & vård
17
85
Livsmiljö
64
Nyckeltal
144 904 stInvånare11 962 st
33,30%Skatt inkl. region33,05%
41,8 årMedelålder46,1 år
23 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)8 000 kr/m²
1 022 per 100 000 invVåldsbrott892 per 100 000 inv
6,8%Ungdomsarbetslöshet7,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 500 000 kr
500 000 kr
3 550 000 kr
2 800 000 kr
2 350 000 kr
2 250 000 kr
Utbildning
225,7Meritvärde åk 9211,8
78,3%Behöriga till yrkesprogram83,8%
75,1%Behöriga till NV/teknik79,2%
83,8%Behöriga lärare89,4%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
Saknar dataTillgång till sjukvård91%
62%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto+0,4%
-0,1%Befolkningstillväxt-0,6%
8,1VAB-dagar per förälder7,2
29,5Barn i idrott17,5
90,1%Inskrivna i förskola96,0%
13,2Barngruppsstorlek 1–3 år10,3
5,1Barn per anställd5,5
52,7%Behöriga förskollärare46,1%
Jobb & arbetsmarknad
80,1%Sysselsättningsgrad79,7%
384 400 krMedianinkomst402 100 kr
76,6Nöjdhet med företagsklimat82,8
20%Invånare som pendlar44%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet44
33,0%Känner sig otrygga kvällstid27,0%
7,5%Brottsoro påverkar livskvalitet7,7%
12,8%Anmälda brott per invånare11,1%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt99%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,5 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
Saknar dataSkötsel av naturområden91%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv58%
1 712 krKultursatsning1 357 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande87%
5,3%Elever i kulturskola12,1%
Klimat
2002 hSoltimmar/år1735 h
592 mmRegn/år506 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 937 krSkola & förskola30 592 kr
12 364 krÄldreomsorg19 941 kr
10 028 krFunktionsnedsättning & LSS6 068 kr
7 786 krIndivid & familjeomsorg5 529 kr
5 923 krInfrastruktur & miljö4 662 kr
3 431 krKultur & fritid3 458 kr
823 krÖvrig verksamhet854 kr
649 krPolitisk verksamhet1 005 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
1 171 MkrTotal investering57 Mkr
1 MkrByggnader & mark0 Mkr
97 MkrMaskiner & inventarier8 Mkr
1 047 MkrEntrepr. & konsulter46 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,5%37,0%
M20,5%17,5%
SD19,6%20,2%
C5,1%3,6%
V8,3%6,9%
KD6,5%5,2%
L4,6%3,4%
MP5,3%3,8%
S28,5%
SD19,6%83,3%Deltagart83,5%
Kommunval 2026
S30,8%38,9%
M21,3%30,6%
SD17,8%11,3%
C4,3%3,5%
V9,4%8,3%
KD6,2%3,7%
L4,1%1,4%
MP4,6%2,0%
S30,8%
SD17,8%81,5%Deltagart82,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,9-2,0
M+0,1+0,6
SD-3,1-2,3
C+0,0-0,1
V+1,50,0
KD+0,4+1,8
L+0,8+0,8
MP+0,9+0,9
S-0,9-2,0
SD-3,1-2,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

