Norrtälje vs Knivsta — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
10
Trygghet
84
77
Ekonomi
79
17
Boende
63
48
Utbildning
83
16
Hälsa & vård
76
72
Livsmiljö
76
Nyckeltal
66 832 stInvånare21 733 st
32,05%Skatt inkl. region32,62%
47,0 årMedelålder37,8 år
26 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)28 000 kr/m²
1 259 per 100 000 invVåldsbrott657 per 100 000 inv
4,3%Ungdomsarbetslöshet5,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 750 000 kr
1 800 000 kr
3 900 000 kr
4 450 000 kr
2 650 000 kr
3 500 000 kr
Utbildning
221,5Meritvärde åk 9236,9
83,8%Behöriga till yrkesprogram89,0%
76,4%Behöriga till NV/teknik83,3%
81,7%Behöriga lärare92,0%
Hälsa & vård
80,4Nöjdhet med vården81,3
86%Tillgång till sjukvård90%
64%Upplever rimlig väntetid61%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,7%Inrikes flyttnetto+1,8%
+0,4%Befolkningstillväxt+2,5%
8,4VAB-dagar per förälder7,2
22,6Barn i idrott27,7
88,4%Inskrivna i förskola81,3%
11,8Barngruppsstorlek 1–3 år7,4
4,7Barn per anställd4,8
38,3%Behöriga förskollärare37,8%
Jobb & arbetsmarknad
82,6%Sysselsättningsgrad86,9%
384 000 krMedianinkomst451 100 kr
71,8Nöjdhet med företagsklimat78,5
33%Invånare som pendlar75%
Trygghet
64Kommunindex för trygghet55
19,0%Känner sig otrygga kvällstid14,0%
5,5%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
12,8%Anmälda brott per invånare9,0%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv71%
1,5 kmAvstånd till skyddad natur1,4 km
84%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
53%Kultur- och nöjesliv55%
1 356 krKultursatsning794 kr
76%Bibliotek & kulturfrämjande80%
11,2%Elever i kulturskolaSaknar data
Klimat
1879 hSoltimmar/år2033 h
561 mmRegn/år535 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
28 241 krSkola & förskola39 908 kr
15 081 krÄldreomsorg7 757 kr
9 142 krFunktionsnedsättning & LSS6 715 kr
6 214 krInfrastruktur & miljö4 226 kr
5 956 krIndivid & familjeomsorg3 914 kr
3 227 krKultur & fritid4 409 kr
909 krPolitisk verksamhet901 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
−81 krÖvrig verksamhet29 kr
Investeringar · Mkr
369 MkrTotal investering200 Mkr
94 MkrByggnader & mark6 Mkr
24 MkrMaskiner & inventarier7 Mkr
232 MkrEntrepr. & konsulter187 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 87% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S25,9%22,7%
M21,0%20,8%
SD23,0%16,7%
C6,7%8,8%
V5,0%6,4%
KD6,1%9,2%
L5,4%6,4%
MP5,1%7,3%
S25,9%
SD23,0%84,5%Deltagart88,5%
Kommunval 2026
S26,7%15,2%
M20,8%12,9%
SD22,8%11,8%
C7,7%5,9%
V5,2%6,5%
KD5,0%6,7%
L5,5%2,4%
MP4,8%5,8%
S26,7%
SD22,8%82,2%Deltagart85,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,3-2,3
M+0,4-0,2
SD-2,1-2,9
C+0,4+1,1
V+0,4+1,8
KD+1,4+0,7
L+1,2+0,7
MP+1,1+1,0
S-3,3-2,3
SD-2,1-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

