Nyköping vs Oxelösund — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
16
Trygghet
29
76
Ekonomi
63
19
Boende
80
33
Utbildning
53
54
Hälsa & vård
17
81
Livsmiljö
64
Nyckeltal
58 310 stInvånare11 962 st
32,25%Skatt inkl. region33,05%
44,1 årMedelålder46,1 år
17 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)8 000 kr/m²
1 171 per 100 000 invVåldsbrott892 per 100 000 inv
7,7%Ungdomsarbetslöshet7,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 150 000 kr
500 000 kr
3 400 000 kr
2 800 000 kr
2 600 000 kr
2 250 000 kr
Utbildning
216,1Meritvärde åk 9211,8
78,3%Behöriga till yrkesprogram83,8%
72,6%Behöriga till NV/teknik79,2%
82,1%Behöriga lärare89,4%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
84%Tillgång till sjukvård91%
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+0,4%
-0,1%Befolkningstillväxt-0,6%
7,4VAB-dagar per förälder7,2
25,6Barn i idrott17,5
88,5%Inskrivna i förskola96,0%
11,7Barngruppsstorlek 1–3 år10,3
5,0Barn per anställd5,5
40,4%Behöriga förskollärare46,1%
Jobb & arbetsmarknad
81,0%Sysselsättningsgrad79,7%
392 800 krMedianinkomst402 100 kr
74,5Nöjdhet med företagsklimat82,8
28%Invånare som pendlar44%
Trygghet
44Kommunindex för trygghet44
30,0%Känner sig otrygga kvällstid27,0%
6,4%Brottsoro påverkar livskvalitet7,7%
13,6%Anmälda brott per invånare11,1%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt99%
64%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
1,3 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
88%Skötsel av naturområden91%
Kultur & fritid
73%Kultur- och nöjesliv58%
1 414 krKultursatsning1 357 kr
83%Bibliotek & kulturfrämjande87%
11,6%Elever i kulturskola12,1%
Klimat
1642 hSoltimmar/år1735 h
588 mmRegn/år506 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 231 krSkola & förskola30 592 kr
14 313 krÄldreomsorg19 941 kr
10 963 krFunktionsnedsättning & LSS6 068 kr
6 935 krInfrastruktur & miljö4 662 kr
5 555 krIndivid & familjeomsorg5 529 kr
3 665 krKultur & fritid3 458 kr
1 055 krPolitisk verksamhet1 005 kr
279 krÖvrig verksamhet854 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
529 MkrTotal investering57 Mkr
16 MkrByggnader & mark0 Mkr
92 MkrMaskiner & inventarier8 Mkr
395 MkrEntrepr. & konsulter46 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S31,4%37,0%
M19,7%17,5%
SD18,5%20,2%
C6,5%3,6%
V6,9%6,9%
KD5,9%5,2%
L4,3%3,4%
MP5,5%3,8%
S31,4%
SD18,5%86,4%Deltagart83,5%
Kommunval 2026
S32,3%38,9%
M25,4%30,6%
SD15,6%11,3%
C6,4%3,5%
V6,6%8,3%
KD5,0%3,7%
L2,5%1,4%
MP6,0%2,0%
S32,3%
SD15,6%84,6%Deltagart82,3%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-2,0
M+0,5+0,6
SD-1,7-2,3
C-0,4-0,1
V+1,90,0
KD+1,1+1,8
L+0,4+0,8
MP+0,8+0,9
S-2,8-2,0
SD-1,7-2,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

