Olofström vs Älmhult — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
32
Trygghet
71
41
Ekonomi
56
52
Boende
37
64
Utbildning
27
34
Hälsa & vård
75
60
Livsmiljö
48
Nyckeltal
12 844 stInvånare17 579 st
33,75%Skatt inkl. region33,86%
46,7 årMedelålder42,4 år
3 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)14 800 kr/m²
1 122 per 100 000 invVåldsbrott823 per 100 000 inv
9,7%Ungdomsarbetslöshet5,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
250 000 kr
950 000 kr
1 200 000 kr
2 100 000 kr
750 000 kr
1 350 000 kr
Utbildning
216,7Meritvärde åk 9216,9
82,3%Behöriga till yrkesprogram77,3%
72,0%Behöriga till NV/teknik73,9%
86,3%Behöriga lärare74,7%
Hälsa & vård
78,5Nöjdhet med vården83,0
78%Tillgång till sjukvård80%
55%Upplever rimlig väntetid63%
1,1 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto-0,6%
-1,2%Befolkningstillväxt-0,4%
7,2VAB-dagar per förälder7,1
30,0Barn i idrott32,5
87,9%Inskrivna i förskola88,8%
13,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,1
5,2Barn per anställd5,0
57,2%Behöriga förskollärare47,2%
Jobb & arbetsmarknad
77,3%Sysselsättningsgrad82,4%
384 500 krMedianinkomst410 600 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat81,4
31%Invånare som pendlar21%
Trygghet
51Kommunindex för trygghet50
24,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
6,2%Brottsoro påverkar livskvalitet7,4%
11,5%Anmälda brott per invånare10,0%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
68%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur2,5 km
92%Skötsel av naturområden82%
Kultur & fritid
55%Kultur- och nöjesliv57%
1 796 krKultursatsning1 199 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjande81%
17,6%Elever i kulturskola7,4%
Klimat
1669 hSoltimmar/år1676 h
553 mmRegn/år670 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
27 544 krSkola & förskola39 853 kr
19 250 krÄldreomsorg14 193 kr
11 201 krFunktionsnedsättning & LSS7 631 kr
5 031 krInfrastruktur & miljö5 744 kr
4 677 krIndivid & familjeomsorg3 484 kr
4 458 krKultur & fritid3 171 kr
1 123 krPolitisk verksamhet1 237 kr
420 krÖvrig verksamhet326 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
207 MkrTotal investering145 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
2 MkrMaskiner & inventarier22 Mkr
205 MkrEntrepr. & konsulter118 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 69% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 38% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,3%28,1%
M15,8%21,2%
SD29,5%20,7%
C4,6%7,5%
V6,2%5,8%
KD5,9%7,4%
L3,6%3,7%
MP2,2%4,3%
S30,3%
SD29,5%80,4%Deltagart84,6%
Kommunval 2026
S28,8%28,3%
M28,6%25,0%
SD17,9%12,4%
C12,9%18,8%
V6,3%5,8%
KD3,5%5,1%
L0,5%0,7%
MP1,3%3,7%
S28,8%
SD17,9%77,9%Deltagart81,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,7-3,8
M+2,4+1,8
SD-5,2-3,8
C+0,1+0,9
V+1,5+1,9
KD+1,0+0,5
L+1,6+1,1
MP+0,2+1,3
S-2,7-3,8
SD-5,2-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

