Oxelösund vs Norrköping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
29
Trygghet
25
63
Ekonomi
56
80
Boende
32
53
Utbildning
20
17
Hälsa & vård
80
64
Livsmiljö
85
Nyckeltal
11 962 stInvånare144 904 st
33,05%Skatt inkl. region33,30%
46,1 årMedelålder41,8 år
8 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)23 000 kr/m²
892 per 100 000 invVåldsbrott1 022 per 100 000 inv
7,6%Ungdomsarbetslöshet6,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
1 500 000 kr
2 800 000 kr
3 550 000 kr
2 250 000 kr
2 350 000 kr
Utbildning
211,8Meritvärde åk 9225,7
83,8%Behöriga till yrkesprogram78,3%
79,2%Behöriga till NV/teknik75,1%
89,4%Behöriga lärare83,8%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
91%Tillgång till sjukvårdSaknar data
61%Upplever rimlig väntetid62%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto-0,0%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,1%
7,2VAB-dagar per förälder8,1
17,5Barn i idrott29,5
96,0%Inskrivna i förskola90,1%
10,3Barngruppsstorlek 1–3 år13,2
5,5Barn per anställd5,1
46,1%Behöriga förskollärare52,7%
Jobb & arbetsmarknad
79,7%Sysselsättningsgrad80,1%
402 100 krMedianinkomst384 400 kr
82,8Nöjdhet med företagsklimat76,6
44%Invånare som pendlar20%
Trygghet
44Kommunindex för trygghet47
27,0%Känner sig otrygga kvällstid33,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitet7,5%
11,1%Anmälda brott per invånare12,8%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigtSaknar data
73%Nöjdhet idrott & friluftslivSaknar data
1,2 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
91%Skötsel av naturområdenSaknar data
Kultur & fritid
58%Kultur- och nöjeslivSaknar data
1 357 krKultursatsning1 712 kr
87%Bibliotek & kulturfrämjandeSaknar data
12,1%Elever i kulturskola5,3%
Klimat
1735 hSoltimmar/år2002 h
506 mmRegn/år592 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 592 krSkola & förskola31 937 kr
19 941 krÄldreomsorg12 364 kr
6 068 krFunktionsnedsättning & LSS10 028 kr
5 529 krIndivid & familjeomsorg7 786 kr
4 662 krInfrastruktur & miljö5 923 kr
3 458 krKultur & fritid3 431 kr
1 005 krPolitisk verksamhet649 kr
854 krÖvrig verksamhet823 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
57 MkrTotal investering1 171 Mkr
0 MkrByggnader & mark1 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier97 Mkr
46 MkrEntrepr. & konsulter1 047 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 51% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S37,0%28,5%
M17,5%20,5%
SD20,2%19,6%
C3,6%5,1%
V6,9%8,3%
KD5,2%6,5%
L3,4%4,6%
MP3,8%5,3%
S37,0%
SD20,2%83,5%Deltagart83,3%
Kommunval 2026
S38,9%30,8%
M30,6%21,3%
SD11,3%17,8%
C3,5%4,3%
V8,3%9,4%
KD3,7%6,2%
L1,4%4,1%
MP2,0%4,6%
S38,9%
SD11,3%82,3%Deltagart81,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-0,9
M+0,6+0,1
SD-2,3-3,1
C-0,1+0,0
V0,0+1,5
KD+1,8+0,4
L+0,8+0,8
MP+0,9+0,9
S-2,0-0,9
SD-2,3-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

