Oxelösund vs Nyköping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
29
Trygghet
16
63
Ekonomi
76
80
Boende
19
53
Utbildning
33
17
Hälsa & vård
54
64
Livsmiljö
81
Nyckeltal
11 962 stInvånare58 310 st
33,05%Skatt inkl. region32,25%
46,1 årMedelålder44,1 år
8 000 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 500 kr/m²
892 per 100 000 invVåldsbrott1 171 per 100 000 inv
7,6%Ungdomsarbetslöshet7,7%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
1 150 000 kr
2 800 000 kr
3 400 000 kr
2 250 000 kr
2 600 000 kr
Utbildning
211,8Meritvärde åk 9216,1
83,8%Behöriga till yrkesprogram78,3%
79,2%Behöriga till NV/teknik72,6%
89,4%Behöriga lärare82,1%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
91%Tillgång till sjukvård84%
61%Upplever rimlig väntetid61%
0,9 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
+0,4%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,1%
7,2VAB-dagar per förälder7,4
17,5Barn i idrott25,6
96,0%Inskrivna i förskola88,5%
10,3Barngruppsstorlek 1–3 år11,7
5,5Barn per anställd5,0
46,1%Behöriga förskollärare40,4%
Jobb & arbetsmarknad
79,7%Sysselsättningsgrad81,0%
402 100 krMedianinkomst392 800 kr
82,8Nöjdhet med företagsklimat74,5
44%Invånare som pendlar28%
Trygghet
44Kommunindex för trygghet44
27,0%Känner sig otrygga kvällstid30,0%
7,7%Brottsoro påverkar livskvalitet6,4%
11,1%Anmälda brott per invånare13,6%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt97%
73%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
1,2 kmAvstånd till skyddad natur1,3 km
91%Skötsel av naturområden88%
Kultur & fritid
58%Kultur- och nöjesliv73%
1 357 krKultursatsning1 414 kr
87%Bibliotek & kulturfrämjande83%
12,1%Elever i kulturskola11,6%
Klimat
1735 hSoltimmar/år1642 h
506 mmRegn/år588 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 592 krSkola & förskola31 231 kr
19 941 krÄldreomsorg14 313 kr
6 068 krFunktionsnedsättning & LSS10 963 kr
5 529 krIndivid & familjeomsorg5 555 kr
4 662 krInfrastruktur & miljö6 935 kr
3 458 krKultur & fritid3 665 kr
1 005 krPolitisk verksamhet1 055 kr
854 krÖvrig verksamhet279 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
57 MkrTotal investering529 Mkr
0 MkrByggnader & mark16 Mkr
8 MkrMaskiner & inventarier92 Mkr
46 MkrEntrepr. & konsulter395 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S37,0%31,4%
M17,5%19,7%
SD20,2%18,5%
C3,6%6,5%
V6,9%6,9%
KD5,2%5,9%
L3,4%4,3%
MP3,8%5,5%
S37,0%
SD20,2%83,5%Deltagart86,4%
Kommunval 2026
S38,9%32,3%
M30,6%25,4%
SD11,3%15,6%
C3,5%6,4%
V8,3%6,6%
KD3,7%5,0%
L1,4%2,5%
MP2,0%6,0%
S38,9%
SD11,3%82,3%Deltagart84,6%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,0-2,8
M+0,6+0,5
SD-2,3-1,7
C-0,1-0,4
V0,0+1,9
KD+1,8+1,1
L+0,8+0,4
MP+0,9+0,8
S-2,0-2,8
SD-2,3-1,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

