Skinnskatteberg vs Smedjebacken — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
17
Trygghet
58
44
Ekonomi
40
56
Boende
59
55
Utbildning
75
44
Hälsa & vård
35
32
Livsmiljö
46
Nyckeltal
4 234 stInvånare10 758 st
33,34%Skatt inkl. region34,44%
48,4 årMedelålder47,8 år
2 300 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)6 200 kr/m²
895 per 100 000 invVåldsbrott751 per 100 000 inv
8,2%Ungdomsarbetslöshet4,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
150 000 kr
400 000 kr
1 100 000 kr
1 650 000 kr
1 500 000 kr
1 200 000 kr
Utbildning
230,7Meritvärde åk 9219,5
89,2%Behöriga till yrkesprogram94,1%
78,4%Behöriga till NV/teknik90,7%
77,0%Behöriga lärare86,0%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården81,0
81%Tillgång till sjukvård79%
71%Upplever rimlig väntetid70%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
+0,6%Inrikes flyttnetto-0,0%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,6%
8,1VAB-dagar per förälder7,7
12,4Barn i idrott19,0
77,1%Inskrivna i förskola81,5%
10,4Barngruppsstorlek 1–3 år11,4
4,1Barn per anställd5,2
36,6%Behöriga förskollärare40,7%
Jobb & arbetsmarknad
77,6%Sysselsättningsgrad83,8%
369 500 krMedianinkomst409 400 kr
Saknar dataNöjdhet med företagsklimat80,5
41%Invånare som pendlar51%
Trygghet
46Kommunindex för trygghet50
16,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
7,3%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
10,5%Anmälda brott per invånare7,2%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt99%
59%Nöjdhet idrott & friluftsliv78%
2,7 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
66%Skötsel av naturområden77%
Kultur & fritid
35%Kultur- och nöjesliv45%
2 140 krKultursatsning1 633 kr
74%Bibliotek & kulturfrämjande84%
24,9%Elever i kulturskola14,9%
Klimat
1578 hSoltimmar/år1695 h
777 mmRegn/år836 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 020 krSkola & förskola31 282 kr
20 854 krÄldreomsorg18 114 kr
6 933 krFunktionsnedsättning & LSS7 412 kr
6 218 krIndivid & familjeomsorg3 674 kr
5 446 krInfrastruktur & miljö6 076 kr
3 665 krKultur & fritid3 721 kr
1 354 krPolitisk verksamhet1 227 kr
420 krÖvrig verksamhet754 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
28 MkrTotal investering30 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
1 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
27 MkrEntrepr. & konsulter25 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,8%34,2%
M13,3%17,4%
SD28,9%26,2%
C3,3%4,0%
V6,0%4,5%
KD6,0%5,5%
L5,6%3,3%
MP3,2%2,9%
S30,8%
SD28,9%82,4%Deltagart85,1%
Kommunval 2026
S32,5%56,1%
M8,9%18,4%
SD30,0%13,4%
C0,4%3,7%
V15,8%3,3%
KD0,2%1,6%
L12,0%0,8%
MP—2,5%
S32,5%
SD30,0%78,4%Deltagart83,5%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-2,1
M+1,7+3,3
SD-2,6-4,3
C-0,8-0,1
V+0,8-0,8
KD+0,7+1,3
L+1,4+1,4
MP+0,5+0,5
S-3,6-2,1
SD-2,6-4,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

