Smedjebacken vs Borlänge — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
58
Trygghet
14
40
Ekonomi
11
59
Boende
22
75
Utbildning
10
35
Hälsa & vård
26
46
Livsmiljö
87
Nyckeltal
10 758 stInvånare51 354 st
34,44%Skatt inkl. region34,40%
47,8 årMedelålder42,5 år
6 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)15 200 kr/m²
751 per 100 000 invVåldsbrott1 317 per 100 000 inv
4,6%Ungdomsarbetslöshet5,0%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
1 000 000 kr
1 650 000 kr
2 600 000 kr
1 200 000 kr
1 600 000 kr
Utbildning
219,5Meritvärde åk 9208,1
94,1%Behöriga till yrkesprogram74,7%
90,7%Behöriga till NV/teknik68,1%
86,0%Behöriga lärare73,8%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården81,0
79%Tillgång till sjukvård85%
70%Upplever rimlig väntetid70%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,0 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto-0,3%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,1%
7,7VAB-dagar per förälder8,0
19,0Barn i idrott37,0
81,5%Inskrivna i förskola89,3%
11,4Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,2Barn per anställd5,0
40,7%Behöriga förskollärare30,9%
Jobb & arbetsmarknad
83,8%Sysselsättningsgrad79,8%
409 400 krMedianinkomst378 100 kr
80,5Nöjdhet med företagsklimat76,6
51%Invånare som pendlar26%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet49
18,0%Känner sig otrygga kvällstid33,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet6,6%
7,2%Anmälda brott per invånare11,4%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
78%Nöjdhet idrott & friluftsliv63%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur1,2 km
77%Skötsel av naturområden72%
Kultur & fritid
45%Kultur- och nöjesliv52%
1 633 krKultursatsning1 226 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande73%
14,9%Elever i kulturskola8,8%
Klimat
1695 hSoltimmar/år1812 h
836 mmRegn/år833 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 282 krSkola & förskola32 501 kr
18 114 krÄldreomsorg15 006 kr
7 412 krFunktionsnedsättning & LSS10 533 kr
6 076 krInfrastruktur & miljö5 015 kr
3 721 krKultur & fritid3 450 kr
3 674 krIndivid & familjeomsorg8 525 kr
1 227 krPolitisk verksamhet819 kr
754 krÖvrig verksamhet1 106 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
30 MkrTotal investering733 Mkr
0 MkrByggnader & mark118 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier23 Mkr
25 MkrEntrepr. & konsulter553 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 22% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S34,2%33,0%
M17,4%18,0%
SD26,2%20,8%
C4,0%5,2%
V4,5%7,7%
KD5,5%5,1%
L3,3%3,9%
MP2,9%4,6%
S34,2%
SD26,2%85,1%Deltagart83,7%
Kommunval 2026
S56,1%34,5%
M18,4%19,6%
SD13,4%17,2%
C3,7%7,0%
V3,3%7,5%
KD1,6%4,9%
L0,8%3,6%
MP2,5%4,2%
S56,1%
SD13,4%83,5%Deltagart82,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,1-1,0
M+3,3+1,2
SD-4,3-3,7
C-0,1-0,1
V-0,8+1,6
KD+1,3+0,4
L+1,4+0,4
MP+0,5+0,9
S-2,1-1,0
SD-4,3-3,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

