Smedjebacken vs Skinnskatteberg — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
58
Trygghet
17
40
Ekonomi
44
59
Boende
56
75
Utbildning
55
35
Hälsa & vård
44
46
Livsmiljö
32
Nyckeltal
10 758 stInvånare4 234 st
34,44%Skatt inkl. region33,34%
47,8 årMedelålder48,4 år
6 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)2 300 kr/m²
751 per 100 000 invVåldsbrott895 per 100 000 inv
4,6%Ungdomsarbetslöshet8,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
150 000 kr
1 650 000 kr
1 100 000 kr
1 200 000 kr
1 500 000 kr
Utbildning
219,5Meritvärde åk 9230,7
94,1%Behöriga till yrkesprogram89,2%
90,7%Behöriga till NV/teknik78,4%
86,0%Behöriga lärare77,0%
Hälsa & vård
81,0Nöjdhet med vården78,7
79%Tillgång till sjukvård81%
70%Upplever rimlig väntetid71%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,0%Inrikes flyttnetto+0,6%
-0,6%Befolkningstillväxt-0,5%
7,7VAB-dagar per förälder8,1
19,0Barn i idrott12,4
81,5%Inskrivna i förskola77,1%
11,4Barngruppsstorlek 1–3 år10,4
5,2Barn per anställd4,1
40,7%Behöriga förskollärare36,6%
Jobb & arbetsmarknad
83,8%Sysselsättningsgrad77,6%
409 400 krMedianinkomst369 500 kr
80,5Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
51%Invånare som pendlar41%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet46
18,0%Känner sig otrygga kvällstid16,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet7,3%
7,2%Anmälda brott per invånare10,5%
Natur & miljö
99%Närhet till natur viktigt98%
78%Nöjdhet idrott & friluftsliv59%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur2,7 km
77%Skötsel av naturområden66%
Kultur & fritid
45%Kultur- och nöjesliv35%
1 633 krKultursatsning2 140 kr
84%Bibliotek & kulturfrämjande74%
14,9%Elever i kulturskola24,9%
Klimat
1695 hSoltimmar/år1578 h
836 mmRegn/år777 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 282 krSkola & förskola32 020 kr
18 114 krÄldreomsorg20 854 kr
7 412 krFunktionsnedsättning & LSS6 933 kr
6 076 krInfrastruktur & miljö5 446 kr
3 721 krKultur & fritid3 665 kr
3 674 krIndivid & familjeomsorg6 218 kr
1 227 krPolitisk verksamhet1 354 kr
754 krÖvrig verksamhet420 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
30 MkrTotal investering28 Mkr
0 MkrByggnader & mark0 Mkr
4 MkrMaskiner & inventarier1 Mkr
25 MkrEntrepr. & konsulter27 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeÄldreomsorg har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 26% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S34,2%30,8%
M17,4%13,3%
SD26,2%28,9%
C4,0%3,3%
V4,5%6,0%
KD5,5%6,0%
L3,3%5,6%
MP2,9%3,2%
S34,2%
SD26,2%85,1%Deltagart82,4%
Kommunval 2026
S56,1%32,5%
M18,4%8,9%
SD13,4%30,0%
C3,7%0,4%
V3,3%15,8%
KD1,6%0,2%
L0,8%12,0%
MP2,5%—
S56,1%
SD13,4%83,5%Deltagart78,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,1-3,6
M+3,3+1,7
SD-4,3-2,6
C-0,1-0,8
V-0,8+0,8
KD+1,3+0,7
L+1,4+1,4
MP+0,5+0,5
S-2,1-3,6
SD-4,3-2,6Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

