Stenungsund vs Kungälv — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
80
Trygghet
78
79
Ekonomi
81
60
Boende
22
78
Utbildning
75
72
Hälsa & vård
80
58
Livsmiljö
66
Nyckeltal
27 854 stInvånare50 496 st
33,12%Skatt inkl. region32,92%
42,7 årMedelålder42,3 år
31 700 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)33 800 kr/m²
592 per 100 000 invVåldsbrott619 per 100 000 inv
4,6%Ungdomsarbetslöshet3,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 050 000 kr
2 200 000 kr
4 200 000 kr
4 900 000 kr
2 700 000 kr
3 300 000 kr
Utbildning
226,2Meritvärde åk 9229,3
86,9%Behöriga till yrkesprogram80,6%
85,1%Behöriga till NV/teknik78,8%
89,9%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
87%Tillgång till sjukvård87%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+0,0%
+0,0%Befolkningstillväxt+0,4%
7,4VAB-dagar per förälder7,9
40,8Barn i idrott39,2
89,6%Inskrivna i förskola91,1%
13,2Barngruppsstorlek 1–3 år11,7
5,2Barn per anställd5,2
48,3%Behöriga förskollärare53,2%
Jobb & arbetsmarknad
86,6%Sysselsättningsgrad87,3%
453 900 krMedianinkomst449 800 kr
77,8Nöjdhet med företagsklimat71,7
53%Invånare som pendlar59%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet49
21,0%Känner sig otrygga kvällstid18,0%
5,8%Brottsoro påverkar livskvalitet5,8%
7,6%Anmälda brott per invånare7,1%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt99%
62%Nöjdhet idrott & friluftsliv63%
1,4 kmAvstånd till skyddad natur1,1 km
73%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
40%Kultur- och nöjesliv53%
929 krKultursatsning870 kr
79%Bibliotek & kulturfrämjande78%
6,7%Elever i kulturskola12,8%
Klimat
1810 hSoltimmar/år1905 h
988 mmRegn/år840 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
35 133 krSkola & förskola31 506 kr
11 922 krÄldreomsorg14 325 kr
9 006 krFunktionsnedsättning & LSS10 516 kr
5 291 krInfrastruktur & miljö6 005 kr
4 666 krIndivid & familjeomsorg4 840 kr
3 328 krKultur & fritid2 489 kr
820 krPolitisk verksamhet804 kr
569 krÖvrig verksamhet310 kr
30 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
367 MkrTotal investering746 Mkr
16 MkrByggnader & mark94 Mkr
22 MkrMaskiner & inventarier54 Mkr
329 MkrEntrepr. & konsulter564 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 28% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 117% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S24,1%25,0%
M23,0%22,5%
SD20,8%20,4%
C6,6%6,8%
V5,2%5,3%
KD7,6%7,0%
L6,4%6,4%
MP4,9%5,0%
S24,1%
SD20,8%88,2%Deltagart89,2%
Kommunval 2026
S21,1%24,3%
M22,7%20,3%
SD16,7%17,3%
C6,2%6,2%
V5,9%5,2%
KD5,5%5,5%
L4,0%5,6%
MP4,4%4,3%
S21,1%
SD16,7%86,1%Deltagart88,0%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,6-3,1
M+0,9+2,0
SD-3,0-2,4
C+0,8+0,6
V+1,0+0,4
KD+1,6+0,5
L+1,5+1,3
MP+0,9+0,8
S-3,6-3,1
SD-3,0-2,4Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

