Surahammar vs Hallstahammar — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
32
Trygghet
32
56
Ekonomi
64
63
Boende
28
65
Utbildning
21
48
Hälsa & vård
31
47
Livsmiljö
68
Nyckeltal
9 733 stInvånare16 600 st
33,19%Skatt inkl. region32,69%
44,9 årMedelålder43,6 år
6 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 000 kr/m²
1 022 per 100 000 invVåldsbrott908 per 100 000 inv
6,3%Ungdomsarbetslöshet7,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
600 000 kr
1 800 000 kr
2 350 000 kr
950 000 kr
950 000 kr
Utbildning
218,1Meritvärde åk 9204,3
90,5%Behöriga till yrkesprogram74,3%
79,4%Behöriga till NV/teknik62,8%
82,7%Behöriga lärare88,5%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
Saknar dataTillgång till sjukvård88%
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto-0,1%
-1,1%Befolkningstillväxt-0,3%
8,2VAB-dagar per förälder8,7
31,6Barn i idrott26,1
82,5%Inskrivna i förskola88,0%
11,0Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
5,4Barn per anställd4,8
50,0%Behöriga förskollärare43,8%
Jobb & arbetsmarknad
83,5%Sysselsättningsgrad81,7%
392 900 krMedianinkomst388 300 kr
82,7Nöjdhet med företagsklimat88,5
61%Invånare som pendlar57%
Trygghet
42Kommunindex för trygghet43
18,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet6,3%
9,0%Anmälda brott per invånare11,2%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv75%
1,5 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
Saknar dataSkötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv54%
944 krKultursatsning1 175 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande82%
1,5%Elever i kulturskola11,1%
Klimat
1727 hSoltimmar/år1880 h
707 mmRegn/år662 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 527 krSkola & förskola32 685 kr
17 458 krÄldreomsorg17 591 kr
5 902 krInfrastruktur & miljö5 953 kr
4 935 krIndivid & familjeomsorg4 975 kr
4 826 krFunktionsnedsättning & LSS10 495 kr
2 596 krKultur & fritid3 598 kr
934 krPolitisk verksamhet967 kr
836 krÖvrig verksamhet685 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
50 MkrTotal investering212 Mkr
12 MkrByggnader & mark4 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
28 MkrEntrepr. & konsulter186 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,4%32,4%
M16,8%16,7%
SD31,0%25,4%
C2,9%4,1%
V5,2%7,5%
KD5,5%4,9%
L3,8%4,1%
MP2,7%3,0%
S30,4%
SD31,0%83,1%Deltagart83,1%
Kommunval 2026
S26,6%33,1%
M26,5%21,8%
SD20,3%19,7%
C3,0%4,1%
V5,5%10,2%
KD2,5%3,9%
L1,3%3,6%
MP—3,0%
S26,6%
SD20,3%80,5%Deltagart80,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,3-2,5
M+2,9+1,9
SD-2,7-2,7
C+0,2-0,3
V+0,2+1,6
KD+1,1+0,0
L+1,3+1,2
MP+0,8+0,4
S-4,3-2,5
SD-2,7-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

