Surahammar vs Köping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
32
Trygghet
36
56
Ekonomi
57
63
Boende
46
65
Utbildning
24
48
Hälsa & vård
65
47
Livsmiljö
22
Nyckeltal
9 733 stInvånare25 610 st
33,19%Skatt inkl. region33,04%
44,9 årMedelålder44,6 år
6 200 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 400 kr/m²
1 022 per 100 000 invVåldsbrott915 per 100 000 inv
6,3%Ungdomsarbetslöshet8,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
400 000 kr
600 000 kr
1 800 000 kr
2 400 000 kr
950 000 kr
1 850 000 kr
Utbildning
218,1Meritvärde åk 9214,2
90,5%Behöriga till yrkesprogram81,9%
79,4%Behöriga till NV/teknik69,7%
82,7%Behöriga lärare85,0%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
Saknar dataTillgång till sjukvård88%
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,7%Inrikes flyttnetto-0,1%
-1,1%Befolkningstillväxt-0,5%
8,2VAB-dagar per förälder8,9
31,6Barn i idrott27,2
82,5%Inskrivna i förskola87,8%
11,0Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,4Barn per anställd4,8
50,0%Behöriga förskollärare54,4%
Jobb & arbetsmarknad
83,5%Sysselsättningsgrad79,7%
392 900 krMedianinkomst382 800 kr
82,7Nöjdhet med företagsklimat79,4
61%Invånare som pendlar32%
Trygghet
42Kommunindex för trygghet47
18,0%Känner sig otrygga kvällstid33,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet7,1%
9,0%Anmälda brott per invånare11,6%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt96%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,5 kmAvstånd till skyddad natur3,9 km
Saknar dataSkötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv43%
944 krKultursatsning1 282 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande78%
1,5%Elever i kulturskola11,4%
Klimat
1727 hSoltimmar/år1623 h
707 mmRegn/år702 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 527 krSkola & förskola33 687 kr
17 458 krÄldreomsorg17 214 kr
5 902 krInfrastruktur & miljö5 357 kr
4 935 krIndivid & familjeomsorg5 459 kr
4 826 krFunktionsnedsättning & LSS9 656 kr
2 596 krKultur & fritid3 707 kr
934 krPolitisk verksamhet794 kr
836 krÖvrig verksamhet690 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
50 MkrTotal investering165 Mkr
12 MkrByggnader & mark0 Mkr
9 MkrMaskiner & inventarier20 Mkr
28 MkrEntrepr. & konsulter141 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 27% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 20% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,4%31,3%
M16,8%16,8%
SD31,0%24,9%
C2,9%4,2%
V5,2%7,9%
KD5,5%6,3%
L3,8%4,0%
MP2,7%2,7%
S30,4%
SD31,0%83,1%Deltagart82,0%
Kommunval 2026
S26,6%32,4%
M26,5%13,2%
SD20,3%21,1%
C3,0%4,7%
V5,5%8,8%
KD2,5%4,8%
L1,3%2,3%
MP—1,9%
S26,6%
SD20,3%80,5%Deltagart79,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-4,3-1,3
M+2,9+2,1
SD-2,7-4,3
C+0,2-0,7
V+0,2+1,6
KD+1,1-0,1
L+1,3+1,2
MP+0,8+0,5
S-4,3-1,3
SD-2,7-4,3Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

