Svalöv vs Kävlinge — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
59
Trygghet
88
67
Ekonomi
87
31
Boende
60
20
Utbildning
88
33
Hälsa & vård
78
52
Livsmiljö
78
Nyckeltal
14 474 stInvånare32 655 st
31,92%Skatt inkl. region29,59%
41,4 årMedelålder41,6 år
16 900 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)24 600 kr/m²
924 per 100 000 invVåldsbrott587 per 100 000 inv
6,0%Ungdomsarbetslöshet4,9%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 100 000 kr
1 600 000 kr
2 200 000 kr
4 100 000 kr
1 650 000 kr
2 150 000 kr
Utbildning
196,5Meritvärde åk 9238,7
80,1%Behöriga till yrkesprogram89,0%
71,8%Behöriga till NV/teknik85,9%
84,5%Behöriga lärare92,0%
Hälsa & vård
79,7Nöjdhet med vården79,7
79%Tillgång till sjukvård92%
59%Upplever rimlig väntetid59%
1,2 stLäkarbesök per invånare1,2 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto+0,5%
-0,5%Befolkningstillväxt+0,5%
7,5VAB-dagar per förälder6,9
19,2Barn i idrott37,2
88,6%Inskrivna i förskola89,8%
12,9Barngruppsstorlek 1–3 år8,8
5,3Barn per anställd5,6
48,1%Behöriga förskollärare51,2%
Jobb & arbetsmarknad
81,4%Sysselsättningsgrad86,1%
382 100 krMedianinkomst448 200 kr
69,9Nöjdhet med företagsklimat70,2
67%Invånare som pendlar71%
Trygghet
47Kommunindex för trygghet53
23,0%Känner sig otrygga kvällstid24,0%
9,4%Brottsoro påverkar livskvalitet4,3%
10,0%Anmälda brott per invånare8,3%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt98%
51%Nöjdhet idrott & friluftsliv67%
2,8 kmAvstånd till skyddad natur2,0 km
75%Skötsel av naturområden80%
Kultur & fritid
23%Kultur- och nöjesliv27%
875 krKultursatsning815 kr
61%Bibliotek & kulturfrämjande74%
9,6%Elever i kulturskola13,7%
Klimat
1529 hSoltimmar/år1662 h
704 mmRegn/år542 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 771 krSkola & förskola33 109 kr
12 818 krÄldreomsorg9 413 kr
7 148 krFunktionsnedsättning & LSS6 846 kr
6 066 krInfrastruktur & miljö4 326 kr
4 079 krIndivid & familjeomsorg2 589 kr
2 304 krKultur & fritid3 062 kr
1 477 krPolitisk verksamhet652 kr
17 krHälso- och sjukvård0 kr
−147 krÖvrig verksamhet180 kr
Investeringar · Mkr
94 MkrTotal investering312 Mkr
1 MkrByggnader & mark216 Mkr
13 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
79 MkrEntrepr. & konsulter88 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeIndivid & familjeomsorg har ökat med 66% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S22,3%21,9%
M15,9%26,6%
SD32,4%22,8%
C6,0%7,4%
V5,6%3,5%
KD6,1%5,6%
L4,9%6,2%
MP5,5%4,8%
S22,3%
SD32,4%84,5%Deltagart89,4%
Kommunval 2026
S21,8%18,4%
M12,4%32,9%
SD34,1%16,1%
C12,9%4,7%
V5,8%3,1%
KD4,8%2,6%
L4,0%2,9%
MP4,1%5,3%
S21,8%
SD34,1%80,3%Deltagart87,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,4-3,2
M+1,4+2,1
SD-4,3-4,0
C+0,2+0,6
V+1,1+0,9
KD+0,7+1,0
L+1,8+1,0
MP+1,8+1,4
S-2,4-3,2
SD-4,3-4,0Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

