Uddevalla vs Ulricehamn — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
44
Trygghet
73
52
Ekonomi
68
15
Boende
58
59
Utbildning
19
40
Hälsa & vård
62
27
Livsmiljö
67
Nyckeltal
56 744 stInvånare24 954 st
33,64%Skatt inkl. region32,53%
43,1 årMedelålder44,4 år
21 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 800 kr/m²
1 178 per 100 000 invVåldsbrott725 per 100 000 inv
5,2%Ungdomsarbetslöshet4,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 350 000 kr
1 400 000 kr
3 300 000 kr
2 100 000 kr
3 000 000 kr
1 400 000 kr
Utbildning
220,8Meritvärde åk 9206,8
84,2%Behöriga till yrkesprogram75,4%
78,7%Behöriga till NV/teknik70,2%
86,0%Behöriga lärare86,3%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
89%Tillgång till sjukvård78%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,2%Inrikes flyttnetto+0,1%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,1%
7,7VAB-dagar per förälder8,0
31,4Barn i idrott29,3
87,5%Inskrivna i förskola88,6%
13,1Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
5,4Barn per anställd5,5
55,0%Behöriga förskollärare59,8%
Jobb & arbetsmarknad
81,2%Sysselsättningsgrad85,2%
392 400 krMedianinkomst390 800 kr
77,7Nöjdhet med företagsklimat77,5
34%Invånare som pendlar36%
Trygghet
50Kommunindex för trygghet61
29,0%Känner sig otrygga kvällstid21,0%
7,9%Brottsoro påverkar livskvalitet2,8%
11,0%Anmälda brott per invånare8,5%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt97%
56%Nöjdhet idrott & friluftsliv76%
1,6 kmAvstånd till skyddad natur1,8 km
75%Skötsel av naturområden86%
Kultur & fritid
45%Kultur- och nöjesliv43%
1 368 krKultursatsning1 055 kr
71%Bibliotek & kulturfrämjande75%
11,2%Elever i kulturskola12,7%
Klimat
1782 hSoltimmar/år1814 h
971 mmRegn/år770 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 488 krSkola & förskola32 724 kr
16 163 krÄldreomsorg15 364 kr
11 018 krFunktionsnedsättning & LSS9 319 kr
6 478 krIndivid & familjeomsorg3 479 kr
5 150 krInfrastruktur & miljö5 755 kr
3 962 krKultur & fritid3 370 kr
795 krPolitisk verksamhet795 kr
712 krÖvrig verksamhet219 kr
0 krHälso- och sjukvård25 kr
Investeringar · Mkr
479 MkrTotal investering415 Mkr
5 MkrByggnader & mark32 Mkr
52 MkrMaskiner & inventarier32 Mkr
395 MkrEntrepr. & konsulter318 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 44% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S29,4%25,1%
M18,2%20,7%
SD21,0%21,0%
C5,0%8,4%
V8,1%5,4%
KD7,0%8,4%
L5,1%4,9%
MP4,9%4,2%
S29,4%
SD21,0%85,1%Deltagart86,2%
Kommunval 2026
S30,5%20,7%
M14,4%16,8%
SD19,9%16,5%
C4,3%12,1%
V7,9%5,4%
KD6,4%3,5%
L3,9%2,3%
MP4,8%3,5%
S30,5%
SD19,9%83,8%Deltagart83,7%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,5-1,9
M+0,7+0,9
SD-3,6-2,9
C-0,1-0,6
V+2,4+1,0
KD+0,5+1,2
L+1,4+0,9
MP+0,9+0,8
S-1,5-1,9
SD-3,6-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

