Uppsala vs Norrtälje — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
49
Trygghet
10
70
Ekonomi
77
25
Boende
17
87
Utbildning
48
88
Hälsa & vård
16
58
Livsmiljö
72
Nyckeltal
249 726 stInvånare66 832 st
32,85%Skatt inkl. region32,05%
39,7 årMedelålder47,0 år
34 100 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)26 900 kr/m²
899 per 100 000 invVåldsbrott1 259 per 100 000 inv
3,0%Ungdomsarbetslöshet4,3%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 200 000 kr
1 750 000 kr
4 500 000 kr
3 900 000 kr
2 100 000 kr
2 650 000 kr
Utbildning
245,5Meritvärde åk 9221,5
85,8%Behöriga till yrkesprogram83,8%
81,7%Behöriga till NV/teknik76,4%
89,1%Behöriga lärare81,7%
Hälsa & vård
81,3Nöjdhet med vården80,4
90%Tillgång till sjukvård86%
61%Upplever rimlig väntetid64%
1,0 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,1%Inrikes flyttnetto+0,7%
+0,7%Befolkningstillväxt+0,4%
7,4VAB-dagar per förälder8,4
33,1Barn i idrott22,6
82,3%Inskrivna i förskola88,4%
12,4Barngruppsstorlek 1–3 år11,8
5,3Barn per anställd4,7
37,6%Behöriga förskollärare38,3%
Jobb & arbetsmarknad
76,5%Sysselsättningsgrad82,6%
382 900 krMedianinkomst384 000 kr
75,3Nöjdhet med företagsklimat71,8
25%Invånare som pendlar33%
Trygghet
61Kommunindex för trygghet64
22,0%Känner sig otrygga kvällstid19,0%
6,6%Brottsoro påverkar livskvalitet5,5%
11,1%Anmälda brott per invånare12,8%
Natur & miljö
97%Närhet till natur viktigt99%
76%Nöjdhet idrott & friluftsliv70%
1,8 kmAvstånd till skyddad natur1,5 km
90%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
82%Kultur- och nöjesliv53%
1 387 krKultursatsning1 356 kr
85%Bibliotek & kulturfrämjande76%
10,2%Elever i kulturskola11,2%
Klimat
2209 hSoltimmar/år1879 h
561 mmRegn/år561 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
26 526 krSkola & förskola28 241 kr
10 302 krÄldreomsorg15 081 kr
8 650 krFunktionsnedsättning & LSS9 142 kr
7 506 krInfrastruktur & miljö6 214 kr
5 752 krIndivid & familjeomsorg5 956 kr
3 855 krKultur & fritid3 227 kr
905 krÖvrig verksamhet−81 kr
496 krPolitisk verksamhet909 kr
2 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
898 MkrTotal investering369 Mkr
254 MkrByggnader & mark94 Mkr
102 MkrMaskiner & inventarier24 Mkr
442 MkrEntrepr. & konsulter232 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 56% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 87% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S27,6%25,9%
M17,1%21,0%
SD10,9%23,0%
C8,7%6,7%
V12,3%5,0%
KD5,9%6,1%
L5,2%5,4%
MP10,9%5,1%
S27,6%
SD10,9%87,7%Deltagart84,5%
Kommunval 2026
S26,1%26,7%
M19,0%20,8%
SD9,4%22,8%
C8,0%7,7%
V13,3%5,2%
KD6,7%5,0%
L3,4%5,5%
MP9,2%4,8%
S26,1%
SD9,4%85,0%Deltagart82,2%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,8-3,3
M-0,4+0,4
SD-2,1-2,1
C+0,9+0,4
V+2,1+0,4
KD+0,6+1,4
L-0,7+1,2
MP+2,0+1,1
S-1,8-3,3
SD-2,1-2,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

