Vara vs Falköping — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
47
Trygghet
35
48
Ekonomi
48
60
Boende
65
44
Utbildning
12
10
Hälsa & vård
47
40
Livsmiljö
54
Nyckeltal
16 011 stInvånare32 794 st
33,25%Skatt inkl. region33,43%
44,9 årMedelålder43,3 år
7 600 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)7 900 kr/m²
822 per 100 000 invVåldsbrott1 104 per 100 000 inv
4,8%Ungdomsarbetslöshet5,5%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
500 000 kr
500 000 kr
1 450 000 kr
1 800 000 kr
600 000 kr
900 000 kr
Utbildning
215,2Meritvärde åk 9204,1
85,9%Behöriga till yrkesprogram73,6%
79,3%Behöriga till NV/teknik70,4%
84,9%Behöriga lärare83,2%
Hälsa & vård
79,6Nöjdhet med vården79,6
76%Tillgång till sjukvård79%
58%Upplever rimlig väntetid58%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
-0,4%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,5%Befolkningstillväxt-0,0%
7,5VAB-dagar per förälder7,5
28,3Barn i idrott27,0
87,1%Inskrivna i förskola87,9%
12,8Barngruppsstorlek 1–3 år12,3
5,3Barn per anställd4,9
43,8%Behöriga förskollärare42,5%
Jobb & arbetsmarknad
82,5%Sysselsättningsgrad82,1%
375 600 krMedianinkomst383 300 kr
71,7Nöjdhet med företagsklimat71,1
35%Invånare som pendlar34%
Trygghet
58Kommunindex för trygghet58
21,0%Känner sig otrygga kvällstid27,0%
6,4%Brottsoro påverkar livskvalitet5,3%
9,9%Anmälda brott per invånare10,4%
Natur & miljö
96%Närhet till natur viktigt96%
74%Nöjdhet idrott & friluftsliv73%
5,9 kmAvstånd till skyddad natur1,6 km
80%Skötsel av naturområden87%
Kultur & fritid
90%Kultur- och nöjesliv58%
2 250 krKultursatsning1 416 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjande76%
8,9%Elever i kulturskola8,0%
Klimat
2010 hSoltimmar/år1813 h
619 mmRegn/år625 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
32 389 krSkola & förskola32 503 kr
16 794 krÄldreomsorg16 443 kr
8 311 krFunktionsnedsättning & LSS10 174 kr
6 804 krInfrastruktur & miljö5 715 kr
6 289 krIndivid & familjeomsorg6 629 kr
4 091 krKultur & fritid3 262 kr
1 073 krPolitisk verksamhet732 kr
1 006 krÖvrig verksamhet788 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
128 MkrTotal investering276 Mkr
7 MkrByggnader & mark14 Mkr
28 MkrMaskiner & inventarier36 Mkr
79 MkrEntrepr. & konsulter200 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 105% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit minskande under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 23% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S21,5%27,9%
M24,6%18,1%
SD26,8%21,3%
C6,9%6,6%
V4,7%6,8%
KD7,3%8,7%
L4,1%4,3%
MP2,5%4,4%
S21,5%
SD26,8%85,0%Deltagart86,1%
Kommunval 2026
S20,2%29,3%
M35,6%23,5%
SD16,9%18,5%
C6,7%8,8%
V5,0%6,3%
KD2,9%7,3%
L1,0%1,8%
MP1,2%4,0%
S20,2%
SD16,9%81,0%Deltagart84,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-3,5-1,9
M+2,6+0,7
SD-3,1-3,8
C-0,6-0,5
V+0,9+1,9
KD+0,8+1,1
L+1,5+1,2
MP+0,6+1,0
S-3,5-1,9
SD-3,1-3,8Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

