Varberg vs Mark — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
88
Trygghet
68
83
Ekonomi
65
36
Boende
21
80
Utbildning
42
82
Hälsa & vård
60
82
Livsmiljö
28
Nyckeltal
69 460 stInvånare35 134 st
31,73%Skatt inkl. region32,99%
44,4 årMedelålder44,0 år
35 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)17 200 kr/m²
696 per 100 000 invVåldsbrott689 per 100 000 inv
3,5%Ungdomsarbetslöshet4,8%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
2 300 000 kr
1 100 000 kr
4 300 000 kr
2 600 000 kr
3 000 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
225,5Meritvärde åk 9215,0
84,8%Behöriga till yrkesprogram77,8%
81,3%Behöriga till NV/teknik72,2%
91,0%Behöriga lärare82,7%
Hälsa & vård
84,5Nöjdhet med vården79,6
88%Tillgång till sjukvård82%
69%Upplever rimlig väntetid58%
1,3 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,5%Inrikes flyttnetto+0,1%
+0,6%Befolkningstillväxt-0,1%
6,9VAB-dagar per förälder7,6
37,8Barn i idrott30,3
89,1%Inskrivna i förskola85,6%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år12,8
5,6Barn per anställd4,7
60,3%Behöriga förskollärare54,1%
Jobb & arbetsmarknad
86,2%Sysselsättningsgrad84,2%
413 800 krMedianinkomst388 500 kr
74,3Nöjdhet med företagsklimat67,8
26%Invånare som pendlar44%
Trygghet
51Kommunindex för trygghet60
19,0%Känner sig otrygga kvällstid25,0%
6,8%Brottsoro påverkar livskvalitet8,1%
7,9%Anmälda brott per invånare7,7%
Natur & miljö
98%Närhet till natur viktigt98%
70%Nöjdhet idrott & friluftsliv64%
2,2 kmAvstånd till skyddad natur2,0 km
81%Skötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
82%Kultur- och nöjesliv40%
1 402 krKultursatsning1 215 kr
86%Bibliotek & kulturfrämjande81%
11,8%Elever i kulturskola9,6%
Klimat
1805 hSoltimmar/år1672 h
933 mmRegn/år974 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
30 423 krSkola & förskola33 308 kr
13 347 krÄldreomsorg16 547 kr
7 733 krFunktionsnedsättning & LSS9 785 kr
6 401 krInfrastruktur & miljö4 951 kr
4 177 krIndivid & familjeomsorg5 204 kr
3 750 krKultur & fritid3 501 kr
598 krPolitisk verksamhet1 001 kr
327 krÖvrig verksamhet437 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
673 MkrTotal investering311 Mkr
59 MkrByggnader & mark10 Mkr
98 MkrMaskiner & inventarier33 Mkr
470 MkrEntrepr. & konsulter252 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 278% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 57% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,4%27,4%
M22,0%17,8%
SD18,1%22,0%
C8,1%7,7%
V4,6%5,7%
KD7,0%8,6%
L5,6%4,6%
MP5,0%4,2%
S28,4%
SD18,1%88,4%Deltagart85,6%
Kommunval 2026
S29,1%25,0%
M22,3%19,0%
SD14,3%17,1%
C9,2%12,1%
V4,6%6,4%
KD4,7%13,5%
L5,2%2,7%
MP3,4%3,2%
S29,1%
SD14,3%86,5%Deltagart82,8%
Riksdagstrend 2022→2026
S-2,8-3,1
M+1,3+1,3
SD-2,2-2,9
C+0,4+0,1
V+0,2+0,4
KD+1,1+1,7
L+0,9+1,4
MP+1,1+0,8
S-2,8-3,1
SD-2,2-2,9Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

