Västerås vs Hallstahammar — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
34
Trygghet
32
84
Ekonomi
64
50
Boende
28
48
Utbildning
21
80
Hälsa & vård
31
34
Livsmiljö
68
Nyckeltal
161 240 stInvånare16 600 st
31,24%Skatt inkl. region32,69%
41,7 årMedelålder43,6 år
22 500 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)9 000 kr/m²
1 030 per 100 000 invVåldsbrott908 per 100 000 inv
7,1%Ungdomsarbetslöshet7,6%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
1 450 000 kr
600 000 kr
3 650 000 kr
2 350 000 kr
2 300 000 kr
950 000 kr
Utbildning
226,7Meritvärde åk 9204,3
81,5%Behöriga till yrkesprogram74,3%
75,8%Behöriga till NV/teknik62,8%
79,9%Behöriga lärare88,5%
Hälsa & vård
78,7Nöjdhet med vården78,7
Saknar dataTillgång till sjukvård88%
71%Upplever rimlig väntetid71%
1,1 stLäkarbesök per invånare1,1 st
Familj & befolkning
+0,3%Inrikes flyttnetto-0,1%
+0,4%Befolkningstillväxt-0,3%
7,9VAB-dagar per förälder8,7
33,7Barn i idrott26,1
87,4%Inskrivna i förskola88,0%
11,1Barngruppsstorlek 1–3 år11,9
5,1Barn per anställd4,8
40,5%Behöriga förskollärare43,8%
Jobb & arbetsmarknad
80,4%Sysselsättningsgrad81,7%
399 500 krMedianinkomst388 300 kr
77,6Nöjdhet med företagsklimat88,5
19%Invånare som pendlar57%
Trygghet
45Kommunindex för trygghet43
33,0%Känner sig otrygga kvällstid32,0%
9,3%Brottsoro påverkar livskvalitet6,3%
14,2%Anmälda brott per invånare11,2%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt97%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv75%
3,1 kmAvstånd till skyddad natur1,0 km
Saknar dataSkötsel av naturområden84%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv54%
1 578 krKultursatsning1 175 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande82%
9,1%Elever i kulturskola11,1%
Klimat
2037 hSoltimmar/år1880 h
633 mmRegn/år662 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
31 287 krSkola & förskola32 685 kr
11 943 krÄldreomsorg17 591 kr
7 842 krFunktionsnedsättning & LSS10 495 kr
6 347 krIndivid & familjeomsorg4 975 kr
5 132 krInfrastruktur & miljö5 953 kr
3 607 krKultur & fritid3 598 kr
747 krÖvrig verksamhet685 kr
607 krPolitisk verksamhet967 kr
0 krHälso- och sjukvård0 kr
Investeringar · Mkr
1 521 MkrTotal investering212 Mkr
296 MkrByggnader & mark4 Mkr
114 MkrMaskiner & inventarier9 Mkr
1 104 MkrEntrepr. & konsulter186 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 40% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeFunktionsnedsättning & LSS har ökat med 41% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S30,1%32,4%
M21,5%16,7%
SD17,1%25,4%
C5,8%4,1%
V8,6%7,5%
KD5,5%4,9%
L5,6%4,1%
MP4,2%3,0%
S30,1%
SD17,1%83,6%Deltagart83,1%
Kommunval 2026
S30,2%33,1%
M23,7%21,8%
SD13,4%19,7%
C5,1%4,1%
V9,7%10,2%
KD5,4%3,9%
L8,2%3,6%
MP3,6%3,0%
S30,2%
SD13,4%81,4%Deltagart80,4%
Riksdagstrend 2022→2026
S-0,8-2,5
M-0,6+1,9
SD-2,8-2,7
C-0,0-0,3
V+2,3+1,6
KD+0,7+0,0
L+0,5+1,2
MP+0,5+0,4
S-0,8-2,5
SD-2,8-2,7Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

