Vimmerby vs Kinda — jämför kommuner
Trygghet, ekonomi, boende, utbildning och valresultat sida vid sida, med samma data och samma metod för båda.
Betyg
62
Trygghet
86
27
Ekonomi
59
75
Boende
41
36
Utbildning
26
68
Hälsa & vård
64
11
Livsmiljö
16
Nyckeltal
15 327 stInvånare9 924 st
34,22%Skatt inkl. region33,00%
45,5 årMedelålder46,2 år
10 400 kr/m²Bostadspris (bostadsrätt)21 000 kr/m²
795 per 100 000 invVåldsbrott292 per 100 000 inv
4,6%Ungdomsarbetslöshet5,2%
BostadspriserBostadsrättVillaFritidshus
700 000 kr
1 350 000 kr
1 550 000 kr
2 300 000 kr
1 200 000 kr
1 700 000 kr
Utbildning
216,9Meritvärde åk 9200,8
86,1%Behöriga till yrkesprogram72,7%
81,8%Behöriga till NV/teknik72,7%
77,5%Behöriga lärare94,7%
Hälsa & vård
82,4Nöjdhet med vården79,7
Saknar dataTillgång till sjukvård66%
80%Upplever rimlig väntetid62%
1,2 stLäkarbesök per invånare0,9 st
Familj & befolkning
-0,1%Inrikes flyttnetto-0,2%
-0,4%Befolkningstillväxt-0,3%
7,8VAB-dagar per förälder8,4
31,8Barn i idrott23,9
88,7%Inskrivna i förskola87,8%
11,9Barngruppsstorlek 1–3 år13,0
5,0Barn per anställd4,9
50,6%Behöriga förskollärare38,1%
Jobb & arbetsmarknad
85,1%Sysselsättningsgrad86,2%
389 800 krMedianinkomst394 800 kr
84,4Nöjdhet med företagsklimatSaknar data
23%Invånare som pendlar38%
Trygghet
60Kommunindex för trygghet68
19,0%Känner sig otrygga kvällstid17,0%
4,7%Brottsoro påverkar livskvalitetSaknar data
10,5%Anmälda brott per invånare5,4%
Natur & miljö
Saknar dataNärhet till natur viktigt98%
Saknar dataNöjdhet idrott & friluftsliv53%
4,4 kmAvstånd till skyddad natur2,4 km
Saknar dataSkötsel av naturområden78%
Kultur & fritid
Saknar dataKultur- och nöjesliv17%
1 751 krKultursatsning1 499 kr
Saknar dataBibliotek & kulturfrämjande69%
17,2%Elever i kulturskola9,1%
Klimat
2107 hSoltimmar/år2127 h
527 mmRegn/år550 mm
Nettokostnader / inv · senaste år
33 150 krSkola & förskola32 712 kr
18 971 krÄldreomsorg15 552 kr
9 977 krFunktionsnedsättning & LSS8 742 kr
6 003 krInfrastruktur & miljö5 794 kr
4 450 krIndivid & familjeomsorg6 715 kr
3 737 krKultur & fritid2 877 kr
1 113 krPolitisk verksamhet1 402 kr
145 krÖvrig verksamhet286 kr
0 krHälso- och sjukvård1 140 kr
Investeringar · Mkr
45 MkrTotal investering108 Mkr
0 MkrByggnader & mark5 Mkr
11 MkrMaskiner & inventarier4 Mkr
34 MkrEntrepr. & konsulter99 Mkr
Insikter
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeKultur & fritid har ökat med 39% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit stabil under perioden.
Största postenSkola & förskola utgör den största nettokostnaden.
Snabbast ökandeInfrastruktur & miljö har ökat med 72% sedan 2021.
InvesteringstaktKommunens investeringstakt har varit ökande under perioden.
Riksdagsval 2026
S28,6%25,8%
M18,6%19,4%
SD22,1%22,1%
C7,4%8,7%
V5,4%4,4%
KD9,7%7,9%
L3,3%4,3%
MP3,3%5,6%
S28,6%
SD22,1%85,6%Deltagart87,8%
Kommunval 2026
S30,7%22,7%
M19,0%27,2%
SD14,7%14,8%
C15,2%9,0%
V7,5%6,4%
KD10,0%5,7%
L0,5%2,2%
MP2,3%4,9%
S30,7%
SD14,7%83,2%Deltagart85,9%
Riksdagstrend 2022→2026
S-1,9-3,9
M+0,8+3,0
SD-2,8-3,1
C-0,7+0,7
V+0,9+0,5
KD+1,9-0,3
L+1,5+1,7
MP+0,3+1,1
S-1,9-3,9
SD-2,8-3,1Data: SCB, Skolverket, Brå, Socialstyrelsen, Försäkringskassan, SMHI, Naturvårdsverket, Arbetsförmedlingen, Boverket, OpenStreetMapUppdaterad

