Ale vs Alingsås — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AleAlingsås
28,0%
S27,1%
19,5%
18,5%
21,5%
SD16,9%
5,6%
7,8%
8,7%
6,9%
6,2%
8,2%
4,4%
5,8%
4,3%
7,2%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 87,8%
Kommun 2026
AleAlingsås
30,2%
S27,3%
21,2%
20,8%
18,5%
SD13,1%
6,3%
8,9%
8,8%
9,1%
5,1%
8,9%
2,1%
4,2%
3,4%
6,9%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 86,5%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ale, den ljusare undre är Alingsås. Skillnaden är Ale minus Alingsås i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % 31,5 % | 33,0 % 25,7 % | 32,3 % 27,5 % | 27,9 % 26,4 % | 29,9 % 29,8 % | 28,0 % 27,1 % | +0,9 |
| M | 21,2 % 22,7 % | 28,2 % 27,9 % | 22,2 % 22,6 % | 18,8 % 18,3 % | 18,3 % 17,9 % | 19,5 % 18,5 % | +1,0 |
| SD | 3,9 % 2,4 % | 8,1 % 4,8 % | 16,3 % 10,8 % | 22,3 % 15,3 % | 25,7 % 19,1 % | 21,5 % 16,9 % | +4,6 |
| KD | 7,1 % 10,4 % | 5,8 % 8,7 % | 4,4 % 6,9 % | 6,3 % 8,6 % | 5,6 % 7,3 % | 6,2 % 8,2 % | -1,9 |
| L | 7,2 % 9,7 % | 6,5 % 10,0 % | 4,3 % 6,9 % | 4,7 % 6,7 % | 3,3 % 5,1 % | 4,4 % 5,8 % | -1,4 |
| C | 7,0 % 8,1 % | 5,0 % 6,2 % | 5,1 % 6,7 % | 7,0 % 9,8 % | 5,3 % 7,0 % | 5,6 % 7,8 % | -2,2 |
| MP | 4,2 % 6,7 % | 6,0 % 9,5 % | 5,6 % 8,9 % | 3,9 % 5,8 % | 3,6 % 5,8 % | 4,3 % 7,2 % | -2,9 |
| V | 7,2 % 6,4 % | 6,1 % 6,2 % | 6,3 % 6,0 % | 7,7 % 7,8 % | 6,7 % 6,5 % | 8,7 % 6,9 % | +1,8 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,9 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,2 % | 1,4 % 1,1 % | 1,0 % 0,8 % | 1,4 % 1,4 % | 1,7 % 1,5 % | 1,8 % 1,8 % | +0,0 |
Största skillnader — Riksdag 2026
SD21,5%16,9%+4,6ppValdeltagande: Ale 85,0% · Alingsås 87,8%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

