Ale vs Kungälv — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AleKungälv
28,0%
S25,0%
19,5%
22,5%
21,5%
SD20,4%
5,6%
6,8%
8,7%
5,3%
6,2%
7,0%
4,4%
6,4%
4,3%
5,0%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 89,2%
Kommun 2026
AleKungälv
30,2%
S24,3%
21,2%
20,3%
18,5%
SD17,3%
6,3%
6,2%
8,8%
5,2%
5,1%
5,5%
2,1%
5,6%
3,4%
4,3%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 88,0%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ale, den ljusare undre är Kungälv. Skillnaden är Ale minus Kungälv i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % 33,0 % | 33,0 % 26,0 % | 32,3 % 26,9 % | 27,9 % 25,1 % | 29,9 % 28,1 % | 28,0 % 25,0 % | +3,0 |
| M | 21,2 % 26,2 % | 28,2 % 33,2 % | 22,2 % 26,1 % | 18,8 % 22,1 % | 18,3 % 20,5 % | 19,5 % 22,5 % | -3,0 |
| SD | 3,9 % 3,5 % | 8,1 % 6,2 % | 16,3 % 13,6 % | 22,3 % 18,6 % | 25,7 % 22,8 % | 21,5 % 20,4 % | +1,1 |
| L | 7,2 % 8,8 % | 6,5 % 9,1 % | 4,3 % 6,6 % | 4,7 % 6,0 % | 3,3 % 5,1 % | 4,4 % 6,4 % | -2,0 |
| KD | 7,1 % 8,7 % | 5,8 % 7,1 % | 4,4 % 5,7 % | 6,3 % 7,7 % | 5,6 % 6,5 % | 6,2 % 7,0 % | -0,8 |
| V | 7,2 % 5,1 % | 6,1 % 4,4 % | 6,3 % 4,8 % | 7,7 % 6,2 % | 6,7 % 4,9 % | 8,7 % 5,3 % | +3,4 |
| C | 7,0 % 7,9 % | 5,0 % 6,6 % | 5,1 % 6,6 % | 7,0 % 8,7 % | 5,3 % 6,3 % | 5,6 % 6,8 % | -1,2 |
| MP | 4,2 % 4,5 % | 6,0 % 6,3 % | 5,6 % 6,4 % | 3,9 % 4,3 % | 3,6 % 4,3 % | 4,3 % 5,0 % | -0,8 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,2 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,4 % | 1,4 % 1,0 % | 1,0 % 0,9 % | 1,4 % 1,3 % | 1,7 % 1,5 % | 1,8 % 1,5 % | +0,3 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,0%25,0%+3,0ppValdeltagande: Ale 85,0% · Kungälv 89,2%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

