Ale vs Lerum — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AleLerum
28,0%
S23,4%
19,5%
22,9%
21,5%
SD16,9%
5,6%
8,0%
8,7%
5,8%
6,2%
7,2%
4,4%
6,9%
4,3%
7,9%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 89,9%
Kommun 2026
AleLerum
30,2%
S19,5%
21,2%
30,2%
18,5%
SD13,0%
6,3%
9,0%
8,8%
6,8%
5,1%
8,6%
2,1%
4,6%
3,4%
8,0%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 88,7%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ale, den ljusare undre är Lerum. Skillnaden är Ale minus Lerum i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % 27,5 % | 33,0 % 22,3 % | 32,3 % 23,6 % | 27,9 % 22,5 % | 29,9 % 26,9 % | 28,0 % 23,4 % | +4,6 |
| M | 21,2 % 29,9 % | 28,2 % 35,1 % | 22,2 % 27,4 % | 18,8 % 23,5 % | 18,3 % 21,9 % | 19,5 % 22,9 % | -3,4 |
| SD | 3,9 % 2,5 % | 8,1 % 5,4 % | 16,3 % 12,0 % | 22,3 % 17,0 % | 25,7 % 19,8 % | 21,5 % 16,9 % | +4,6 |
| L | 7,2 % 10,2 % | 6,5 % 10,1 % | 4,3 % 7,9 % | 4,7 % 7,5 % | 3,3 % 6,3 % | 4,4 % 6,9 % | -2,5 |
| MP | 4,2 % 6,4 % | 6,0 % 8,8 % | 5,6 % 8,5 % | 3,9 % 5,7 % | 3,6 % 6,3 % | 4,3 % 7,9 % | -3,7 |
| KD | 7,1 % 8,8 % | 5,8 % 7,0 % | 4,4 % 5,6 % | 6,3 % 7,4 % | 5,6 % 6,0 % | 6,2 % 7,2 % | -1,0 |
| V | 7,2 % 5,6 % | 6,1 % 5,1 % | 6,3 % 5,0 % | 7,7 % 6,6 % | 6,7 % 5,4 % | 8,7 % 5,8 % | +2,9 |
| C | 7,0 % 6,3 % | 5,0 % 5,1 % | 5,1 % 6,0 % | 7,0 % 8,6 % | 5,3 % 6,5 % | 5,6 % 8,0 % | -2,4 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 3,1 % | — — | — — | — — | — |
| ÖVR | 2,2 % 2,8 % | 1,4 % 1,2 % | 1,0 % 0,8 % | 1,4 % 1,3 % | 1,7 % 1,0 % | 1,8 % 1,0 % | +0,8 |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,0%23,4%+4,6pp
SD21,5%16,9%+4,6ppValdeltagande: Ale 85,0% · Lerum 89,9%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

