Ale vs Lilla Edet — jämför valresultat
Riksdags- och kommunvalen sida vid sida: partiernas andelar och valdeltagandet 2006–2026.
Riksdag 2026
AleLilla Edet
28,0%
S26,0%
19,5%
15,9%
21,5%
SD30,6%
5,6%
5,3%
8,7%
7,1%
6,2%
6,7%
4,4%
3,5%
4,3%
3,1%
Valdeltagande 85,0%Valdeltagande 82,5%
Kommun 2026
AleLilla Edet
30,2%
S21,2%
21,2%
11,7%
18,5%
SD29,7%
6,3%
20,4%
8,8%
7,5%
5,1%
6,1%
2,1%
1,0%
3,4%
2,1%
Valdeltagande 83,1%Valdeltagande 79,2%
Historik, riksdagsval
Andel av rösterna i varje val. Övre stapeln är Ale, den ljusare undre är Lilla Edet. Skillnaden är Ale minus Lilla Edet i senaste valet.
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 | Skillnad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 40,0 % 42,5 % | 33,0 % 37,9 % | 32,3 % 35,3 % | 27,9 % 28,7 % | 29,9 % 28,8 % | 28,0 % 26,0 % | +2,0 |
| SD | 3,9 % 5,2 % | 8,1 % 10,1 % | 16,3 % 22,7 % | 22,3 % 29,8 % | 25,7 % 35,3 % | 21,5 % 30,6 % | -9,1 |
| M | 21,2 % 17,7 % | 28,2 % 22,3 % | 22,2 % 15,4 % | 18,8 % 14,4 % | 18,3 % 13,3 % | 19,5 % 15,9 % | +3,6 |
| C | 7,0 % 9,1 % | 5,0 % 6,5 % | 5,1 % 6,3 % | 7,0 % 6,7 % | 5,3 % 4,9 % | 5,6 % 5,3 % | +0,4 |
| V | 7,2 % 7,9 % | 6,1 % 7,3 % | 6,3 % 6,4 % | 7,7 % 7,3 % | 6,7 % 5,8 % | 8,7 % 7,1 % | +1,6 |
| L | 7,2 % 5,4 % | 6,5 % 6,0 % | 4,3 % 3,5 % | 4,7 % 3,8 % | 3,3 % 2,5 % | 4,4 % 3,5 % | +0,9 |
| KD | 7,1 % 5,5 % | 5,8 % 3,8 % | 4,4 % 3,0 % | 6,3 % 5,2 % | 5,6 % 5,5 % | 6,2 % 6,7 % | -0,5 |
| MP | 4,2 % 3,8 % | 6,0 % 4,7 % | 5,6 % 4,2 % | 3,9 % 2,9 % | 3,6 % 2,3 % | 4,3 % 3,1 % | +1,1 |
| ÖVR | 2,2 % 3,0 % | 1,4 % 1,4 % | 1,0 % 1,0 % | 1,4 % 1,4 % | 1,7 % 1,8 % | 1,8 % 1,9 % | -0,1 |
| FI | — — | — — | 2,5 % 2,1 % | — — | — — | — — | — |
Största skillnader — Riksdag 2026
S28,0%26,0%+2,0pp
SD21,5%30,6%-9,1ppValdeltagande: Ale 85,0% · Lilla Edet 82,5%
Data: ValmyndighetenUppdaterad

